Yapay zeka kaygısının çalışan deneyimi üzerine etkileri
The effects of artificial intelligence anxiety on employee experience
- Tez No: 984658
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hızla gelişen YZ teknolojilerinin çalışanlar üzerinde yarattığı kaygı düzeylerinin, çalışan deneyimi üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dijitalleşme ve otomasyon süreçlerinin yaygınlaşması, çalışanların iş güvenliği, yetkinlik algısı ve örgütsel aidiyet gibi temel deneyim boyutlarında belirsizlikleri artırarak psikolojik baskılara neden olabilmektedir. Bu bağlamda, YZ kaygısının genel etkisini incelemek üzere, dört farklı alt boyutun (öğrenme kaygısı, iş değiştirme kaygısı, sosyoteknik körlük kaygısı ve YZ yapılandırması kaygısı) çalışan deneyimi üzerindeki yordama gücü araştırılmıştır. Araştırma nicel bir yaklaşımla, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, çeşitli sektörlerde görev yapan 300 beyaz yaka çalışandan anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmada, YZ kaygısını ve çalışan deneyimini ölçmek amacıyla geçerliliği ve güvenilirliği literatürde kanıtlanmış ölçeklerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, YZ kaygısının çalışan deneyimini anlamlı şekilde yordadığını göstermektedir. Özellikle, sosyoteknik körlük kaygısı ve öğrenme kaygısı alt boyutları, çalışan deneyiminin çeşitli alt boyutlarında anlamlı negatif etkiler yaratmaktadır. Bu sonuçlar, teknolojik dönüşüm süreçlerinin yalnızca verimlilik odaklı değil, aynı zamanda çalışanların duygusal ve deneyimsel boyutlarını da dikkate alacak şekilde yönetilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın bulgularının, insan kaynakları yönetimi, çalışan bağlılığı ve dijital dönüşüm stratejileri bağlamında önemli katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effects of anxiety levels caused by rapidly developing artificial intelligence (AI) technologies on employee experience. The widespread adoption of digitalization and automation processes has increased uncertainties in fundamental dimensions of employee experience such as job security, competence perception, and organizational commitment, thereby leading to psychological pressures. In this context, the predictive power of four sub-dimensions of AI anxiety (learning anxiety, job replacement anxiety, socio-technical blindness anxiety, and AI configuration anxiety) on employee experience has been examined. The research was conducted using a quantitative approach with a relational survey design. Data were collected through a questionnaire administered to 300 white-collar employees working in various sectors. In the study, validated and reliable scales from the literature were utilized to measure both AI anxiety and employee experience. The findings indicate that AI anxiety significantly predicts employee experience. In particular, socio-technical blindness anxiety and learning anxiety create significant negative effects on several sub-dimensions of employee experience. These results suggest that technological transformation processes should be managed not only with a focus on efficiency but also by considering employees' emotional and experiential dimensions. The findings of the study are expected to provide important contributions to human resources management, employee engagement, and digital transformation strategies.