When diplomats meet: The diplomatic corps, sociability, and China
Diplomatlar buluştuğunda: Kordiplomatik, sosyalleşme ve Çin
  1. Tez No: 984679
  2. Yazar: ASTRİD SCHNITZER-SKJØNSBERG SKJØNSBERG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, diplomasinin sosyal yönünü ele almaktadır İkili ilişkilerde kordiplomatiğin iç dinamiklerini incelemektedir. Bu incelemeyi, birbiriyle ilişkili şu üç soruyu ele alarak yapmaktadır: diplomatlar birbirleriyle nasıl sosyalleşir; sosyal olmak önemli midir; Çinli diplomatlar diğer ülkelerden olan meslektaşlarıyla nasıl ilişki kurar. Pratik teorisine dayanan bu çalışma, karşılaştırmalı vaka analizi yaklaşımını benimsemekte ve 2022'den 2024'e Ankara ve Oslo'da yürütülen saha çalışmalarına dayanmaktadır. Bulgular, bütün olarak iddialı ya da çekingen olarak tanımlanan Çin diplomasisinin stereotiplerini sorgulamakta ve ev sahibi ülkelerin siyasi, ekonomik ve kültürel bağlamlarının şekillendirdiği farklılıkları vurgulamaktadır. Elit görüşmeleri ile gözlem tekniklerini harmanlayan çoklu yöntem yaklaşımı, yöntemsel kısıtların üstesinden gelerek Çin'in küresel diplomasi pratiklerinin dışarıda daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamaktadır. Çinli olmayan çeşitli elit aktörlerle gerçekleştirilen görüşmeler, Çinli diplomatların başka türlü erişilmesi mümkün olmayan uygulamalarının yeniden kurgulanmasında değerli bir katkı sağlamıştır. Genel olarak tez, diplomasi sahnesinin arka planını keşfetmenin değerini göstermekte ve ikili diplomasiyi daha geniş jeopolitik dinamiklerin barometresi olarak incelemenin potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about the sociable aspect of diplomacy. It explores the internal dynamics of the diplomatic corps in bilateral settings. It does so by looking at three inter-related questions: how diplomats socialize with each other; whether being sociable matters; and how Chinese diplomats engage with their counterparts from other countries. Anchored in practice theory, the study takes a comparative case study approach and draws on fieldwork in Ankara and Oslo from 2022 to 2024. Findings challenge stereotypes of Chinese diplomacy as uniformly assertive or reserved, highlighting variations shaped by political, economic, and cultural contexts of host countries. A multi-method approach, integrating elite interviews and observations, navigates methodological barriers and enriches understanding of China's diplomatic practices abroad. Interviewing diverse non-Chinese elite actors proved valuable in reconstructing otherwise inaccessible practices of Chinese diplomats. Overall, the dissertation shows the value of exploring the backstage of diplomacy and underlines the potential of studying bilateral diplomacy as a barometer for broader geopolitical dynamics.