Adölesan Amatör Futbolcularda Sezon Öncesi Antrenmanlarda Plantar Deri Rezistansının Performans Üzerine Etkisinin İncelenmesi
Investigation of the Effect of Plantar Skin Resistance on Performance in Preseason Training of Adolescent Amateur Football Players.
- Tez No: 984678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZEMİN GİLANLIOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sports, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European Unıversıty Of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Egzersiz esnasında terleme fonksiyonları sempatik sinir liflerini uyarır. Bu sayede egzersiz kapasitesi etkilenip deri direnci elektriksel uyarılardaki değişiklikleri belirleyebilir. Literatürde plantar deri rezistansının futbolcuların dayanıklılığı üzerinde etkisi olduğu belirtilmiştir. Fakat adölesan amatör futbolcularda sezon öncesi antrenmanlarda performans üzerine etkisinin incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamız adölesan amatör futbolcularda sezon öncesi antrenmanlarında plantar deri rezistansının performans üzerine ilişkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmamıza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Girne bölgesinde yaşayan, 10-19 yaş aralığında olan toplam 23 adölesan amatör futbolcu katılmıştır. Dijital multimetre cihazı kullanılarak katılımcıların dominant ve dominant olmayan alt ekstremitelerindeki plantar deri rezistansı ölçümleri yapılmıştır. Performansını ölçümünü değerlendirmek için Yo-Yo testi ve 30 saniye mekik testi kullanılmıştır. Bulgulara bakıldığında adölesan amatör futbolcularda dominant taraf plantar deri rezistans değeri ile dominant olmayan taraf arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=,224; p>0,05). Futbolcunun yaşı, vücut kitle indeksi ve futbol oynama süresi ile dominant ayak plantar deri rezistans değeri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. (p>0,05). Sağ Plantar Deri Rezistans Değeri ile Günlük Su Tüketim Miktarı arasında negatif yönlü ve orta seviyede anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p<0,001) (r=-,494; p=,017). Adölesan bireylerin terleme fonksiyonlarının deri rezistans değerine etki ettiğini göstermiştir. Sonuçlara bakıldığında bu çalışma, deri rezistansının performansı etkileyen önemli biyolojik bir belirteç olabileceğini göstermektedir. Sezon öncesi incelenen bu çalışmada parametreleri daha ayrıntılı değerlendirmek için farklı metotlarla daha geniş örneklem grupları üzerinde yapılan çalışmalara ihtiyaç duyulabilir.
Özet (Çeviri)
During exercise, sweating functions stimulate sympathetic nerve fibers. In this way, exercise capacity is affected and skin resistance can determine changes in electrical impulses. It has been stated in the literature that plantar skin resistance has an effect on the endurance of football players. However, no study has been found examining the effect of pre-season training on performance in adolescent amateur football players. Our study aims to examine the relationship between plantar skin resistance and performance in pre-season training in adolescent amateur football players. In total, 23 adolescent amateur football players living in the Kyrenia region of the Turkish Republic of Northern Cyprus, aged between 10-19, participated in our study. Plantar skin resistance measurements in the dominant and non-dominant lower extremities of the participants were made using a digital multimeter device. Yo-Yo test and 30-second sit-up test were used to evaluate the performance measurement. When the findings are examined, no significant difference was observed between the dominant side plantar skin resistance value and the non-dominant side in adolescent amateur football players (p=.224; p>0.05). There was no significant relationship between the age of the football player, body mass index and football playing time and the dominant foot plantar skin resistance value (p>0.05). A negative and moderately significant relationship was found between the right plantar skin resistance value and daily water consumption amount (p<0.001) (r=-.494; p=.017). It was shown that the sweating functions of adolescent individuals affect the skin resistance value. When the results are examined, this study shows that skin resistance can be an important biological marker affecting performance. Further studies conducted on larger sample groups with different methods may be needed to evaluate the parameters in more detail for football players pre-season.