Ev ortamında uygulanan eğitsel dijital matematik etkinliklerinin 60-72 ay çocukların erken matematik becerilerine etkisi
The impact of educational digital mathematics activities conducted at home on the early mathematical skills of children aged 60–72 months
  1. Tez No: 984719
  2. Yazar: FATMA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARE AKTAŞ ARNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi eğitim almamış çocuklara yönelik geliştirilen eğitsel dijital matematik etkinliklerinin, çocukların erken dönem matematik becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, 60–72 ay aralığında bulunan çocuklardan oluşan, 8'i deney ve 7'si kontrol grubunda yer alan toplam 15 çocuk ile yürütülmüş; araştırma sürecinde yarı deneysel bir yaklaşım benimsenmiştir. Yarı deneysel desen çerçevesinde kurgulanan araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmış; deney grubuna dijital matematik etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veri toplama sürecinde Güncellenmiş Erken Aritmetik Testi (GEAT) kullanılarak, çocukların erken matematik becerilerindeki değişim ön test ve son test ölçümleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Uygulanan dijital etkinlikler, aritmetik becerileri hedefleyen kısa süreli ve etkileşimli içeriklerden oluşmakta olup, ebeveynlerin katılımıyla ev ortamında birebir olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci boyunca araştırmacı, ebeveynlerle düzenli iletişim kurmuş ve gerekli durumlarda teknik ve içeriksel destek sağlamıştır. Elde edilen bulgular, deney ve kontrol gruplarının ön test puanları açısından benzer düzeyde olduklarını ortaya koyarken; son test ölçümleri, deney grubundaki çocukların erken matematik becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu durum, eğitsel dijital matematik etkinliklerinin, çocukların temel düzey matematiksel becerilerini desteklemede etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Araştırma bulgularının, erken çocukluk döneminde ev temelli dijital müdahalelerin etkililiğini ortaya koyması bakımından önemli katkılar sunduğu; özellikle sosyoekonomik açıdan dezavantajlı gruplarda erken eğitim fırsatlarının genişletilmesine yönelik uygulama ve politikalara ışık tutabileceği değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, ebeveyn eğitsel süreçte aktif roller üstlenmelerine olanak tanıyan bu tür müdahalelerin, erken çocukluk eğitimine yönelik bütüncül yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effects of educational digital mathematics activities developed for children who have not received preschool education on their early mathematical skills. The study was conducted with a total of 15 children aged between 60 and 72 months, consisting of 8 in the experimental group and 7 in the control group, within a quasi-experimental design framework. In the research, a pretest–posttest control group model was employed; while the experimental group participated in digital mathematics activities, no intervention was applied to the control group. Data were collected using the Revised Early Arithmetic Test (REAT) to assess changes in children's early mathematical skills through pretest and posttest measurements. The digital activities implemented were short, interactive, and designed to target arithmetic skills. They were carried out individually at home with the active involvement of mothers. Throughout the implementation process, the researcher maintained regular communication with the mothers and provided technical and content-related support when necessary. The findings indicated that the experimental and control groups were at similar levels in their pretest scores; however, posttest results revealed a statistically significant improvement in the early mathematical skills of children in the experimental group. This suggests that educational digital mathematics activities can be an effective tool for supporting children's basic mathematical abilities. The results of the study provide important insights into the effectiveness of home-based digital interventions in early childhood, particularly in expanding early learning opportunities for socioeconomically disadvantaged groups. Furthermore, such interventions, which allow parents to take active roles in the educational process, are expected to contribute to the development of holistic approaches to early childhood education.