Astroturizm faaliyetlerine katılımı belirleyen değişkenler ve deneyimin dönüşümü
Determinants of participation in astrotourism activities and the transformation of experience
  1. Tez No: 984721
  2. Yazar: EMRAH TAŞARER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Sosyoloji, Tourism, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm üretiminden tüketimine tam merkezinde insanı ve dolayısıyla iletişim ve etkileşimi barındıran bir endüstridir. Bu yönüyle turizm alanında davranış, deneyim ve algı odaklı çalışmaların yapılması oldukça anlamlı ve değerli kabul edilebilir. Bu çerçevede çalışmada astroturistlerin astroturizme katılımını belirleyen değişkenlerin belirlenmesi, astroturizm deneyiminin ve deneyim dönüşümünün incelenmesi ve elde edilen değer algısının yönü ve bileşenlerinin tespit edilmesi olarak üç araştırma sorusu bulunmaktadır. Her araştırma sorusuna ayrı bir veri toplama tekniği ile (mülakat, katılımcı günlüğü ve anket) cevap aranmış olup, verilerin analizi de yine aynı şekilde gerçekleştirilmiş ve nihai bir değerlendirme ile astroturist profilinin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de gerçekleştirilen iki ayrı astroturizm etkinliği veri toplama sahası olarak belirlenmiştir. Nitel olarak elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile kod ve kategorilere ayrılmış ve bulgulara ulaşılmıştır. Nicel olarak elde edilen verilerin analizi için ise normallik, geçerlilik, güvenilirlik, faktör ve frekans analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre birinci araştırma sorusu için öne çıkan en önemli bulgular bireylerin astroturizme katılma davranışlarının ardında bir öğrenme/bilgi edinme amacı bulunmasıdır. Bununla beraber katılımcıların astroturizme katılmaya yönelik yüksek arzu ve isteklilik taşıdıkları ve bu davranışları hakkında oldukça pozitif/olumlu yaklaşıma sahip oldukları belirlenmiştir. İkinci araştırma sorusu için öne çıkan en önemli bulgular astroturizm deneyiminin hedef ve fayda/kazanım ekseninde görüldüğü, bu kapsamda çok güçlü bir sosyalleşme ve ilgi grubuyla bir arada olma, öğrenme/bilgi edinme, bakış açısı kazanma, farkındalık edinme ve kendini geliştirme beklentileri taşındığı tespit edilmiştir. Ayrıca deneyim sürecinde keyif ve mutluluk ile vurgulanan bir pozitif his/duygu durumu ön plana çıkmaktadır. Üçüncü araştırma sorusuna ilişkin elde edilen sonuçlar, katılımcıların genel olarak astroturizm deneyimlerini olumlu ve değerli olarak algıladıklarını, bununla beraber duygusal değer ve bilişsel değer algılarının daha baskın olduğunu göstermektedir. Araştırmanın farklı teknikler ile toplanan verilerin birbirini destekleyen sonuçlar içermesi, araştırmanın sonuçlarını anlamlı ve önemli kılan bir unsur olarak kabul edilmektedir. Netice olarak astroturistler için öğrenme/bilgi edinme ve sosyalleşme gibi motivasyon unsurları taşıyan, kendini geliştirme ve deneyim/farkındalık kazanma bilinci, beklentisi ve çabasında olan, astroturizmi bir rekreasyon alanı olmaktan öte bir değişim ve dönüşüm zemini olarak gören bir profile sahip oldukları söylenebilir. Bu doğrultuda araştırmacı ve uygulayıcılara bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is an industry that places human beings, and consequently communication and interaction, at its very center from production to consumption. In this regard, conducting behavior, experience, and perception oriented studies in the field of tourism can be considered highly meaningful and valuable. Within this framework, the present study includes three research questions: determining the variables that influence astrotourists' participation in astrotourism, examining the astrotourism experience and the transformation of this experience, and identifying the direction and components of the perceived value obtained. Each research question was addressed through a separate data collection technique (interview, participant diary, and survey), and the analyses were carried out accordingly, with the ultimate aim of defining the astrotourist profile. In this context, two separate astrotourism events held in Türkiye were selected as data collection fields. The qualitative data obtained were coded and categorized through content analysis, and the findings were derived. For the analysis of the quantitative data, normality, validity, reliability, factor, and frequency analyses were employed. According to the results, the most prominent findings regarding the first research question indicate that individuals' participation in astrotourism is driven by a purpose of learning and knowledge acquisition. Furthermore, it was determined that participants have a high level of desire and willingness to engage in astroturism and hold highly positive attitudes toward this behavior. Regarding the second research question, the most significant findings reveal that the astrotourism experience is perceived within the axis of goals and benefits/gains, with strong motivations such as socializing and being together with one's interest group, learning and knowledge acquisition, gaining perspective, attaining awareness, and self-development. Additionally, during the experience, a positive emotional state characterized by enjoyment and happiness comes to the forefront. The results related to the third research question indicate that participants generally perceive their astrotourism experiences as positive and valuable, with emotional and cognitive value perceptions being more dominant. The fact that results obtained through different techniques support one another is considered an element that enhances the meaningfulness and importance of the outcomes of the study. In conclusion, it can be stated that astrotourists possess a profile characterized by motivations such as learning/knowledge acquisition and socialization, a consciousness, expectation, and effort toward self-development and experiential/awareness gain, and a tendency to perceive astrotourism not merely as a recreational activity but as a ground for change and transformation. In this direction, several recommendations have been presented for researchers and practitioners.