Şehâbeddin Sühreverdî'de varlığın dereceleri bakımından arınma
Purification in terms of degrees of existance in Suhrawardi
  1. Tez No: 984770
  2. Yazar: SEMA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Düşünce tarihinde insanoğlu kendi varlığının özü hakkında değerlendirmelerde bulunmuştur. İnsanoğlunun bu anlam anlayışı sadece“nasıl”sorusuna cevap bulmakla yetmemekte“niçin”sorusuna“nasıl”sorusu kadar zihnini meşgul etmektedir. Felsefede en temelde insanoğlunun kendi varlığının özü arayışına cevap verme girişimidir. İnsanın ölümlü bir hayata niçin doğduğu ve bu hayattaki amacının ne olduğunu bilmesi ve bulması çetrefilli bir iştir. İnsanın bu çetrefilli kurulabilmesi için insanı siyasi ve diğer yönlerden ele almak gerekmektedir. Bu noktada Sühreverdi'nin varlık anlayışını insan ve nefs çevresinde ele alarak arınma ve mutluluğa ulaşma yolları ve yöntemleri değerlendirilecektir. Bu değerlendirme yapılırken de diğer islam filozofların görüşleri de önem kazanacaktır. Sühreverdi'nin arınma konusu kendi kitapları ve konu üzerine yazılmış diğer eserlerden yararlanılarak irdelenilecektir.
Özet (Çeviri)
İn the history of thought, human beings make evaluations about the essence of their own existence. This understanding of meaning of human beings is not enough to answer only the question:“how”the question“why”occupies their minds as much as the question“how”. İn philosophy, it is basically an attempt to answer this quest of human beings. It is a complicated task to know and find out why a person was born into a mortal life and why is purpose in this life is. İn order for people to be saved from this mess., it is necessary to consider People from political and other aspects. At this point, we will consider and evaluate Suhrawardi' s understanding of existance within the framwork of human and soul. While making this evaluation, we will consider Suhrawardi's own books and examine this articles, theses and other sources written on these subjects.