Sühreverdî felsefesinde epistemoloji
Epistemology in Suhrawardi's philosophy
  1. Tez No: 208828
  2. Yazar: HALİDE YENEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÇAĞRICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sihâbuddîn el-Sühreverdî (1153-1191) ? daha ziyade `seyhü'l-isrâk' ya da `maktûl seyh' olarak bilinir ? ran'da srâkî ekolün kurucusudur. Onun felsefesindeki dogu sembolizmi nurun dogusunu, ilâhi nurların kaynaklandıgı kutsal alanı, kozmik oldugu kadar ruhî isrâkın kaynagını ifade ederken batı, içinde insanî nefsin tutsak edildigi ve gerçek evi olan doguya dönebilmesi için oradan özgürlesmeyi gerçeklestirmesi gereken maddî karanlıklar çukurunu ifade eder. Nur, kendinde ve kendisi sebebiyle varlıktır ve bütün esyayı meydana getiren onun kendi varlıgıdır. Bütün diger her sey nura basvurarak tanımlanırken nurun kendisi tanımlanamaz. Nur, kısaca, esyanın ontolojik olarak bulunmasından baska bir sey degildir ve bütün varlıgın kaynagıdır. Nur, bilginin de kaynagıdır. Bilmek, isrâk aracılıgıyla bulunmaktır (huzûr). Bilmek, batıda tutsak edilmis insanî nefsin oradan özgürlesmeyi gerçeklestirmesi ve gerçek evi olan doguda bulunmasıdır. Biz bu tezde Sühreverdî'nin bilgi teorisini inceledik. lk bölümde onun nur ontolojisini ve insanî nefsi, onun kaynagını, düsünen nefsle hayvanî ruh arasındaki iliskiyi ve dıs ve iç duyularının sayısını ve tabiatını açıkladık. kinci bölümde bilgi teorisinin temel problemleri olan bilginin ne oldugunu, kaynagını, imkânını, dogrulugunun kesinliginin ölçütünü, Sühreverdî'nin epistemolojisine göre isledik. Ayrıca huzûrî bilgi ve formel (sûrî) bilgi teorilerini detaylı olarak inceledik.
Özet (Çeviri)
Shihâb al-Dîn al-Suhrawardî (1153-1191) is ?better known as the shaykh alishrâq or the shaykh al-maktûl- founder of the illuminationist school of Iran. In his illuminationist philosophy the symbolism of Orient means the orient of light, the sacred place in which divine light orijinates, the source of spiritual as well as cosmic illumination; whereas the Occident is the abyss of material darkness, in which the human soul imprisoned and from which it must set itself free so that it may go back to its real home, the Orient. Light is that exists by and in itself, and by its own existence brings into existence all things. Light defies definition while all other things can and must be defined in reference to it. Light, in short, is nothing other than the ontological presence of the things it is the ultimate source of all existence. Light is the ultimate source of knowledge too. To know is presence through illumination. To know is the human soul that is imprisoned in occident set itself from which it and in its real home, the Orient is presence. In this thesis we have investigated the Suhrawardi?s Epistemology. In first chapter we have explained ontology of light and the human soul; the origin of the soul, the relationship betwen the rational and animal souls, the number and nature of the external and inner senses. In the second chapter we have investigated the fundamental problems of theory of knowledge in aproaching Suhrawardî?s Epitemology; what is