Makine imalat sanayisinde kümelenme analizi: Çorum örneği
Cluster analysis in machinery manufacturing industry: Çorum example
- Tez No: 984788
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF SAVAŞ BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
Özet
İç Anadolu sanayisinde, sanayi sitelerin çok büyük olamadığı ve geçmişleri çok eskiye dayanmadıkları için üretimde alanlaşma olmuş ve belli ürün üretiminde üretilen ürünün pazarı haline dönüşmüştür. Çorum ilin 'de ise Makine üretimi Çorum sanayisinin ana üretimi konusu olmuş ve dünya pazarında önemli bir pazar haline dönüşmüştür. Endüstride rekabet edebilirliği etkileyen pek çok parametre vardır ve bunların içerisinde en önemli parametrelerden biri konumlanmadır. Konumlanma reklam, ulaşım gibi maliyetlerde önemli avantajlar sağlarken rekabet edebilirliği de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışma, konumlanma analizini kullanarak konumlanmanın Çorum makine imalat sanayisinin rekabet edebilirliğine olan katkısını ortaya koymaktadır. Böylece doğru konumların avantajlarını ve rekabeti nasıl etkilediğinin sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the industrial sites in the Central Anatolian industry are not very large and their history does not date back to ancient times, there has been zoning in production and it has turned into a market for the product produced in the production of certain products. In Çorum province, machinery production has become the main production subject of Çorum industry and is one of the important markets in the world market. There are many parameters that affect competitiveness in the industry, and one of the most important parameters is positioning. While positioning provides significant advantages in costs such as advertising and transportation, it also significantly affects competitiveness. In this study, I use position analysis to reveal the contribution of positioning to the competitiveness of the Çorum machinery manufacturing industry. Thus, the advantages of the right locations and how they affect the competition are concluded.