Sivas ili arı ekmeği özütlerinin epigenetik düzenlemede rol alan TERT ve SIRT1 genlerinin ifadelenmesinde etkisi
Effect of bee bread extracts from sivas province on the expression of TERT and SIRT1 genes involved in epigenetic regulation
  1. Tez No: 984797
  2. Yazar: EMİNE PINAR SUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ DURNA DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Epigenetik, biyolojide, DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan ama aynı zamanda ırsi olan gen ifadesi değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır. Diğer bir deyişle, kalıtımsal olup DNA baz diziliminde belirgin olmayan fenotipik varyasyonları incelemektedir. Bu çalışmada arı ürünleri içerisinden perga (arı ekmeği)'nın, sağlıklı hücre hattı olan fare fibroblast hücre hattı (L929) üzerindeki büyüme, gelişme, yaşlanma süreçleri, ve hücrelerin farklılaşması ile ilgili olduğu düşünülen yolaklardaki çeşitli genler üzerine etkilerinin epigenetik ve epigenomik yöntemleri kullanarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda sağlıklı fibroblast (L929) hücrelerinde, Sivas ilinin 3 farklı bölgesinden getirilmiş farklı arı ekmeği numunelerinin farklı çözgenlerle elde edilmiş özütlerinin TERT ve SIRT1 gibi epigenetik farklılıklara işaret eden bazı genler üzerindeki etkilerinin in vitro hücre kültürlerinde araştırılması mümkün olmuştur. Sivas ili içinden 2024 hasat döneminde Zara, Tozanlı ve Divriği bölgelerinden arı ekmeği temin edilmiştir. Herbir arı ekmeği numuneleri su, etanol, metanol ve etil asetat çözgenleri ile muamele edilerek özütlenmiştir, hücre kültürü yöntemleriyle L929 hücre hattına farklı dozlarda uygulanmıştır. Hücrelerde mikroskobik olarak büyüme gelişme parametreleri 24 ve 48 saat süresince takip edilmiş ve her bir numune için MTT testi de gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 24 saat süresince perga özütleri ile muamele edilen L929 hücreleri pellet haline getirilerek, RNA izolasyonu, cDNA sentezi yapılarak hücrelerde bulunan TERT ve SIRT1 genlerinin aktiviteleri değerlendirilmek üzere kantitatif Real time-PCR (qRT-PCR) analizi yapılmıştır. Bu şekilde kontrol grubuna göre arı ekmeği uygulanan deney grupları arasındaki gen ekspresyonlarının karşılaştırılması gerçekleştirilmiştir. Deney grubu ve kontrol grupları arasındaki SIRT1 ve TERT genlerinde gözlenen gen ifadeleri arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Epigenetics is the branch of biology that studies changes in gene expression that are not caused by changes in DNA sequence but are also hereditary. In other words, it examines phenotypic variations that are heritable but not specific to the DNA base sequence. This study aimed to investigate the effects of perga (bee bread), a bee product, on various genes in pathways thought to be involved in growth, development, aging processes, and cell differentiation in the healthy mouse fibroblast cell line (L929) using epigenetic and epigenomic methods. In this context, it was possible to investigate the effects of extracts of different bee bread samples obtained with different solvents from three different regions of Sivas province on certain genes, such as TERT and SIRT1, that indicate epigenetic differences in healthy fibroblast (L929) cells in in vitro cell cultures. Bee bread was obtained from the Zara, Tozanlı, and Divriği regions of Sivas province during the 2024 harvest period. Each bee bread sample was extracted using water, ethanol, methanol, and ethyl acetate solvents and applied to the L929 cell line at different doses using cell culture methods. Growth and development parameters were monitored microscopically for 24 and 48 hours, and MTT test was performed for each sample. Subsequently, L929 cells treated with perga extracts for 24 hours were pelleted. RNA was isolated and cDNA was synthesized. Quantitative real-time PCR (qRT-PCR) analysis was performed to assess the activities of the TERT and SIRT1 genes in the cells. Gene expression was compared between the experimental groups receiving bee bread compared to the control group. Statistically significant differences were found between the gene expression levels in the SIRT1 and TERT genes between the experimental and control groups.