Bilginin dolaşımında merak odalarının etkisi
The impact of cabinets of curiosities on the circulation of knowledge
- Tez No: 984800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Bilim ve Teknoloji, History, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa'da belirginleşen ve sistematik biçim kazanan merak odalarının, bilginin dolaşımı sürecindeki rolünü incelemektir. Merak odaları, yalnızca doğal ve yapay nesnelerin sergilendiği özel koleksiyon alanları olarak değil, aynı zamanda bilgi üretimi, sınıflandırması ve aktarımı açısından da müzelerin erken dönem uygulamalarından biri olarak ele alınmıştır. Çalışmada merak odalarının tarihsel gelişimi, yapısal özellikleri ve sınıflandırma biçimleri incelenmiş; koleksiyonculuk pratiğinin kültürel, epistemolojik ve temsil odaklı yönleri analiz edilmiştir. Avrupa'daki örneklerin yanı sıra Osmanlı coğrafyasındaki yansımalar da değerlendirilmiştir. Tezin temel amacı, merak odalarının estetik ya da gösteriş amaçlı yapılar olmasının ötesinde, bilginin sosyal ve mekansal dolaşımını mümkün kılan maddi kültür nesneleri ve ağları olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemine dayanan bu çalışmada, tarihsel bağlamlı metin analizi tekniği kullanılmış; birincil ve ikincil kaynaklar üzerinden karşılaştırmalı bir çözümleme yapılmıştır. Sonuç olarak, merak odalarının bilimsel düşüncenin kurumsallaşmasında ve modern müzeciliğin ortaya çıkışında geçiş alanı işlevi gördüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of cabinets of curiosities, which became more prominent and systematized in Europe between the 16th and 17th centuries, within the broader context of the circulation of knowledge. These cabinets are considered private collection spaces where natural and artificial objects are displayed and as early pioneers of museums in terms of knowledge production, classification, and transmission. The study investigates the historical development, structural features, and classification methods of cabinets of curiosities while analyzing the practice of collecting through cultural, epistemological, and representational perspectives. Alongside European examples, reflections from the Ottoman geography are also discussed. The main objective of this research is to demonstrate that cabinets of curiosities were not merely aesthetic or prestigious spaces, but rather functioned as material culture objects and spatial networks enabling the circulation of knowledge. This qualitative research employs a historically grounded textual analysis method and presents a comparative evaluation based on primary and secondary sources. The findings suggest that cabinets of curiosities played a transitional role in the institutionalization of scientific thought and the emergence of modern museology.