19.yy seyyahlarına göre İstanbul'da iktisadi ve sosyal hayat
The economical and social life in Istanbul according to the 19th century travellers
- Tez No: 209950
- Danışmanlar: PROF. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Istanbul, muhtesem cografyası ile tarihte tüm toplumların ilgi odagı olmustur. Özellikle Osmanlı Devleti'nin yasadıgı iktisadi ve sosyal problemler nedeniyle 19. yy Istanbul için çok çalkantılı geçmistir. Osmanlı Imparatorlugu'nun baskenti olan Istanbul'un bu çalkantılı iktisadi ve sosyal durumunu, yabancı seyyahların gözünden incelemeye çalıstım. 19. yüzyıl, Batı'nın kapitalistlesme ve sanayilesme süreçlerine paralel olarak, Osmanlı'nın nitelik degistirdigi bir dönemdir. Bu dönemde, Dogu dünyasını tanımaya yönelik bir merak Ortadogu'dan Güneydogu Asya'ya kadar uzanan bölgede yasayan toplumların dil, din, kültür ve tarihlerinin bilimsel olarak incelendigi akademik bir disiplinler ortaya çıkarmıstır. Demiryolları ve buharlı gemiler sayesinde seyahat kosullarının iyilestirilmesi, telefon, telgraf gibi teknolojilerin bilginin dolasımını kolaylastırması, müzeler, bilim ve diplomasi kongreleri, Islam dünyasının da sergilendigi dünya fuarları, Dogu ile Batı arasındaki teması artırmıstır. Böylece Dogu dünyasına ait imgeler, önceki yüzyıllara kıyasla daha gözle görülür, elle tutulur hale gelir; Dogu egzotizmi, 19. yüzyıl oryantalizmine dönüsür. Tarih yazımına ısık tutabilecek materyal açısından bakılacak olursa, yazılı kaynaklarda, seyahatnameler; görsel kaynaklarda ise kartpostallar oryantalizmin en çok yansıdıgı alanlar olmustur. Seyahatnameler üzerinden Istanbul'u tanıma girisimleri için titiz bir çalısma yürütmelidir. Nihayetinde tüm seyahatnameler seyyahın kisiliklerinin bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, with great geography was focused on by many civilizations. Especially because of the economical and social problems that Otoman Government had, 19th century became very surging for Istanbul. I tried to study the surging economical and social situation of the capital city of Otoman Empire through the eyes of the travellers. 19th century, as paralel to western worlds capitalist and industrialization proces, that was the period for Ottomans to change their character. The curiosity that existed on this period to know more about the eastern world, started disciplines on studies of civilizations? languages, religions cultures and histories, living on a geograpgh starting from Middle East to South East Asia. Developements on travelling like trains and steam ships, developements on technology for sharing the knowledge like telephones and telegram, museums, science and diplomacy congress?, The world fairs that the Islamic World exhibited, increased the relations between the east and the west. By this way, the images that the eastern world had, comparing to the previous centuries become more available; Egzotic world of East turns to 19th century Eastern Orientation.,. If we happen to study through materials on writting history, through the written sources, the boks of travellers, through the visiual sources, the postcards are mostly influenced by the Orientalizm. Fort he attempts to know Istanbul through the boks of travellers, a serious study must be done. Essentially all the boks of travellers are the parts of their characters