Türkiye ve Türkmenistan'daki 9, 10, 11 ve 12. sınıf biyoloji öğretim programları ile ders kitaplarının karşılaştırması
A comparison of the 9th, 10th, 11th, and 12th grade biology curricula and textbook in Turkey and Turkmenistan
  1. Tez No: 984806
  2. Yazar: SHEMSHAT AYDOGDYYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE HANDAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve Türkmenistan'daki 9, 10, 11 ve 12. sınıf biyoloji öğretim programı ile ders kitaplarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda biyoloji öğretim programı amaç, kazanım, öğrenme ve öğretme süreci, ölçme ve değerlendirme; ders kitapları ise fiziksel özellikleri, eğitsel tasarım, görsel tasarım, dil ve anlatım özellikleri açısından incelenerek benzerlikleri ve farklılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın verileri nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemeye göre yatay yaklaşım temel alınarak elde edilmiştir. Her iki ülkenin, biyoloji öğretim programları karşılaştırıldığında; Türkiye programının yapılandırmacı ve bütüncül bir yaklaşımla daha ayrıntılı şekilde hazırlandığı, amaç ve kazanım sayısının yüksek olduğu, anahtar kavramlara sistematik biçimde yer verildiği, ölçme ve değerlendirme ile öğretim sürecine yönelik uygulama örneklerinin açıkça sunulduğu görülmüştür. Buna karşın, Türkmenistan öğretim programı öğretmen mekezli ve bilgi aktarımına dayalı yaklaşım benimsemekte, kazanım ve içerik açısından daha sınırlı kalmakta, ölçme değerlendirme ve uygulama örnekleri içermemektedir. Ders kitaplarını karşılaştırdığımızda; Kitapların fiziksel tasarımı açısından ve malzeme tercihlerinde farklılıklar olduğu gözlenmiştir. İçerik açısından Türkiye'deki ders kitaplarında öğrenme hedefleri ve kazanımlara açıkça yer verilirken, Türkmenistan'daki kitaplarda doğrudan bilgi aktarımının ön planda olduğu dikkat çekmektedir. Ayrıca, Türkiye'deki kitaplarda çevrimiçi kaynaklara yönlendiren bağlantılar ve karekod uygulamaları bulunurken, Türkmenistan'daki kitaplarda bu vb. dijital içeriklerin yer almadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan görsel tasarım açısından her iki ülkenin kitaplarında da metinle uyumlu görseller kullanılmıştır. Dil ve anlatım bakımından özellikle ifade biçimi (meta söylem) açısından belirgin farklılıklar olduğu saptanmıştır. Türkiye'deki kitaplarda ifade biçiminin daha akıcı ve yönlendirici olduğu görülmüştür. Sonuç olarak Türkiye'nin öğretim programı ve ders kitaplarının öğrenci merkezli ve dijital destekli bir anlayışa sahip olduğu, buna karşılık Türkmenistan'daki öğretim programı ve ders kitaplarının öğretmen merkezli, bilgi aktarımı odaklı bir öğretim yaklaşımı sergilediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimS to compare the 9th, 10th, 11th, and 12th grade biology curricula and textbooks in Turkey and Turkmenistan. İn this context, the biology curriculum was examined in terms of objectives, learning outcomes, teaching-learning process, and assessment, while textbooks were analyzed based on physical features, educational design, visual design, and language and expression features. Similarities and differences were identified. The data for the study were obtained through document analysis, based on a horizontal approach, one of the qualitative research methods. When comparing the biology curricula of both countries, it was found that the Turkish curriculum is prepared in a more detailed way with a constructivist and holistic approach. İt includes more objectives and outcomes, presents key concepts systematically, andclearly provides examples for teaching and assessment practices. On the other hand, the Turkmenistan curriculum is teacher,centered and based on knowledge transfer, with limitedoutcomes and content, and lacks examples for assessment and practice. When comparing the textbooks, differences were observed in terms of physical design and material choices. İn terms of content, Turkish textbooks clearly present learning goal and outcomes, while Turkmenistan textbooks focus more on direct information transfer. İn addition, Turkish textbooks include online resource links and QR codes, while Turkmenistan textbooks do not contain such digital content. On the other hand, both countries textbooks use visuals consistent with the text. İn terms of language and expression, clear differences were found, especially in discourse style (metadiscourse). İt was observed that the expression style in the textbooks in Turkish is more fluent and guiding. As a result, it was determined that the Turkish curriculum and textbooks are student-centered and digitally supported, whilethe Turkmenistan curriculum and textbooks are teacher-centered and focus on knowledge transfer. Based on this, several suggestions were made.