İstanbul şartlarında ısı geri kazanımlı santrallerin fizibilitesi
Feasibility of heat recovery air handling units under İstanbul conditions
- Tez No: 98482
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının sınırlı olması ve giderek tükenmekte oluşu; yakıt fiyatlarının günden güne artmasına sebep olmuştur. Özellikle son otuz yıl süresince endüstrideki büyük gelişme, ülkelerin, ulusal enerji politikaları benimsemelerine yol açmıştır. Endüstride çeşitli yollarla ve çeşitli formlarda atık ısılar atmosfere atılırlar. Bu atılan ısı ya tekrar doğrudan bir işlemde kullanılır, veya çoğu zaman yapıldığı gibi, bir ısı değiştiricisinde, proseste kullanılacak soğuk hava veya sıcak havanın ısıtılmasında kullanılır. Daha doğrusu atık ısıya sahip olan akışkanın çıkış sıcaklığına göre üç gruba ayrılan atık ısı kaynakları bu gruplar içinde ilk yatırım ve işletme maliyetleri göz önüne alınarak, ayrıca ısı değiştiricisi etkinliği de dikkate alınarak atık ısı başka bir akışkana transfer edilir ya da direkt prosese sokulur. Konfor klimasında da enerjinin geri kazanılması temel prensip itibari ile aynı olup, kullanılan ekipmanlar açısından farklılık gösterir. Burada da incelenecek olan konfor klimasındaki enerjinin geri kazanılması durumudur. Konfor klimasındaki enerjinin geri kazanılması ile ilgili olarak, ilk önce kullanılan sistemler üzerinde detaylı bir incelemede bulunularak, sistemlerin özellikleri, çalışma prensipleri, kullanılan ekipmanlar ve sistemlerin kıyaslamaları üzerinde durulmuştur. Mevcut sistemler üzerinde ilk yatırım maliyeti, verimlilik, etkinlik ve işletme maliyetleri göz önüne alınarak, optimum ısı geri kazanım ekipman gruplandırılması yapılmıştır.Bu çalışmadan sonra, Alman GEA - Happel firmasının enerji geri kazanım ekipmanları kullanılarak,daha önceden projesi yapılmış ve primer hava santrali ve egzoz fanı ile tasarlanmış sistem için enerji geri kazanım uygulaması incelenerek, mevcut sistem yerine diğer enerji geri kazanım sistemlerinin uygulanmaları durumunda oluşacak durum teknik ve mali açıdan incelenmiştir. Hesaplamalarda yakacak fiyatları, elektrik fiyatları, yıllık faiz ve enflasyon endeksleri önümüzdeki 10 yıl için projekte edilip bulunan endekslerle mevcut sistem çalışma zamanları da göz önüne alınarak, sistem için biçilen ömür vuızarfında yatırımın geri ödeme süresi hesaplanmış ve detaylı fizibilite tabloları yıl bazında sunulmuştur.Burada esas vurgulanmak istenen ısı geri kazanımı değişim maliyetinin hesaplanmasıdır. En son olarak, yapılan çalışmadan yola çıkılarak enerji geri kazanım sistemleri ve ekipmanları üzerine olan değerlendirmeler sunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Depending on the limited energy resources of world and the lack of resources also in Turkey, the prices of all energy sector and it's chain increased day by day all around the world.Especially during the last 30 years, by the growing of the industrial sector, all the nations has started the international energy saving politics. In industrial applications, by some ways and forms, the waste heat run to the enviroment, the atmosphere anyway.To use waste heat from sources, one often wishes to transfer the heat in one fluid stream to another(e.g., from flue gas to feedwater or combustion air).The device which accomplishes the transfer is called a heat exchanger. In order to identify source of waste heat a survey is usually made. It is important to record flow and temperature of waste gases. Composition data is required for heat recovery and system design calculations.But here it is important to note contaminants since this factor could limit the type of heat recovery equipment to apply, because contaminants can foul or plug heat exchangers. The comfort HVAC (Heating Ventilating Air Conditioning) heat recovery applications has the same properties as in the industrial applications, but in the low temperature range.Also the application devices may be smaller or may be different. In this thesis the comfort HVAC (Heating Ventilating Air Conditioning) heat recovery systems investigated. During the study of the HVAC (Heating Ventilating Air Conditioning) heat recovery systems, first the heat recovery equipment survey, the working principles, necessary equipments, the effiency ratio depending on the waste fluid temperature and humidity, had investigated. Then the systems belong to GEA Happel firm are investigated.The sample system was chosen, the air conditions and air volumes were set, then all the initial costs, administration costs driven on the sample practice using GEA Happel Heat recovery Air handling units.Eventually the heat recovery systems are groupped according to their, initial costs, administration costs.The orginal systemused in the application investigated as the primary air handling unit and an exhaust fan.The differences between the original and the possible, feasible heat recovery system investigated based upon the critics; initial cost, fuel savings, electricity costs, the inflation rate, annulay interest rate and the possible price increases for the fuel and the electricity index. Finally the return on investment rate had found and the detailed annual feasibility savings/costs reported as charts.By the help of these charts the replacement costs and the savings of the heat recovery system for the air handling unit investigated at the conclusion part. XI