Gazaltı ve tozaltı kaynak yöntemlerinin kamyon jant üretimine uygunluk yönünden karşılaştırılması
Comparison of submerged are welding and gas metal arc welding on truck wheels production
  1. Tez No: 98481
  2. Yazar: FUAT TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GAZALTl VE TOZALU KAYNAK YÖNTEMLERİNİN KAMYON JANT ÜRETİMİNE UYGUNLUK YÖNÜNDEN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, özellikle otomotiv endüstrisinde jant üretiminde yaygın olarak kullanılan halka-disk birleştirme yöntemlerinden; gazaltı ve tozaltı kaynak yöntemlerinin temel esasları, uygulamada kullanılan teknikler ve gelişmeler detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, her iki yöntem kullanılarak halka-disk çevresel kaynağı gerçekleştirilen jantlardan alman numuneler üzerinde yapılan kaynak kesit incelemesi, kaynağın kalite kontrolü ve proseslerin özellikleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Günümüzde otomotiv sektöründe jant üretimi sırasında yapılan halka-disk birleştirme işleminde kullanılan en yaygın metot gazam kaynağıdır. Gazaltı kaynak yöntemi özellikle 19301u yılların sonunda yaygın olarak kullanılmaya başlanan, son on yılda hızla gelişen ve dünyadaki kullanımı bu gelişmeye paralel olarak hızlı bir artış gösteren, otomasyona uygun bir yöntem olup koruyucu gaz altında kaynak yapılması dolayısıyla temiz ve cüruf tabakası içermeyen bir kaynak dikişi elde edilmektedir. Kaynak dikişinin formu ve nüfuziyet gibi parametreler voltaj- akım-koruyucu gaz bileşimi değerleri ile oynanarak değiştirilebilmektedir. Aynı zamanda gelişen teknoloji ve kaynak kalitesinin yanında kapasite, hız ve proses kontrolünün etkinliği gibi kriterlerin önem kazanmasıyla birlikte otomotiv sektöründe, özellikle jant üretiminde alternatif kaynak yöntemlerinin kullanımı gündeme gelmiştir. Bu yöntemlerden biri olan tozaltı kaynak yöntemi 1933 yılından itibaren yayılmaya başlamış ve özellikle ikinci dünya savaşından sonra gelişerek endüstride önem kazanmıştır. Koruyucu atmosfer olarak tozun kullanılması sebebiyle kaynak dikişi bir cüruf tabakası altında ve kıvılcım, spark ve gaz oluşumuna imkan vermeden oluşmaktadır. Otomasyona uygun bir yöntem olmasının yanında derin nüfuziyetlerin elde edildiği tek pasolu kaynaklarda kullanılabilen bir yöntemdir. Bunun yanında çift elektrodun kullanıldığı“Twinarc”yöntemi gibi özel teknikler kullanılarak yüksek kapasitelere çıkabilme ve homojen bir kaynak dikişi sağlayabilme avantajına sahiptir. Ayrıca, kullanılan özel tozlar vasıtasıyla kaynak dikişinin istenen özelliklerde elde edilmesini sağlamakta ve kaynak banyosunda oluşan ısının verimli kullanımı sonucu daha az enerji sarfiyatı ile daha yüksek kapasitede üretim imkanı sağlamaktadır. vııBahsettiğimiz özellikleri dolayısıyla tozaltı kaynak yöntemi, gazaltı kaynak yöntemine alternatif olarak halka-disk birleştirmelerinde kullanılmakta ve özellikle derin nüfuziyet ve yüksek kapasitelere çıkabilme imkanı dolayısıyla mekanize kaynak uygulamalarında tercih edilmektedir. vuı
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF SUBMERGED ARC WELDING AND GAS METAL ARC WELDING ON TRUCK WHEELS PRODUCTION SUMMARY In this study, the general principles, application criterions, types and new technologies of gas metal arc welding & submerged arc welding methods for different applications and especially truck wheels production, has been explained. At the end of study, two methods has been compared by means of cross section inspection, weld quality control and facilities on welding process of rim & disc in truck wheels production. The gas metal arc welding (GMAW) process was developed and made commercially available in 1930's, although the basic concept was actually introduced in the 1920's. In its early commercial applications, the process was used to weld aluminium with an inert shielding gas, giving rise to the term“MIG”(Metal inert gas) which is still commonly used when referring to the process. Variations have been added to process, among which was the use of active shielding gases, particularly C02, for welding certain ferrous materials called as“MAG”(Metal Active Gas). The GMAW process uses either semiautomatic or automatic equipment and is principally applied in high production welding. Most metals can be welded with this process and may be welded in all positions with the lower energy variations of the process. GMAW is an economical process that requires little or no cleaning of the weld deposit. GMAW is an arc welding process, which incorporates the automatic feeding of a continuous, consumable electrode that is shielded by an externally supplied gas. Since the equipment provides for automatic self-regulation of the electrical characteristic öf the arc and deposition rate, the only manual controls required by the welder for semiautomatic operation are gun positioning, guidance and travel speed. The arc length and the current level are automatically maintained. Process control and function are achieved through these three basic elements of equipment;. Gun and cable assembly,. Wire feed unit,. Power source. The gun and cable assembly performs three functions. It delivers shielding gas to the arc region, guides the consumable electrode to the contact tip and conducts electrical power to the contact tip. When the gun switch is depressed, gas, power and electrode rxare simultaneously delivered to the work and an arc is created. The wire feed unit and power source are normally coupled to provide automatic self-regulation of the arc length. The basic combination used to produce this regulation consists of a constant voltage power source (Characteristically providing an essentially flat volt-ampere curve) in conjunction with a constant speed wire feed unit. Some GMAW equipment, however, uses a constant current power source (Characteristically providing a drooping volt-ampere curve) plus an arc voltage control wire feed unit. With this latter combination, arc voltage changes, caused by a change in the arc length, will initiate a response in the wire feed unit to either increase or decrease the wire feed speed to maintain the original arc length setting. In some cases, especially for the welding of aluminium, it may be preferable to couple a constant speed wire feed unit. This combination will provide only a small degree of automatic self-regulation and can be quite demanding in technique and set up for semiautomatic welding. In submerged arc welding (SAW), a bare coiled electrode wire is automatically fed in to the weld joint, where the arc melts it under a layer of granular flux that is metered in to the weld zone by gravity flow through a nozzle. Fusion takes place beneath the flux without sparks, spatter or flash. This means that arc welding helmets or shields are not required, although most operators wear light goggles to protect themselves from an occasional flash. Because both granular and molten flux is subject to the attraction of gravity, the submerged arc welding process is essentially limited to the flat position and for horizontal fillets. With special equipment and techniques, it can be used in the vertical up position, but it can not be used for overhead welding. At room temperature, the granular flux is a nonconductor, but as the arc is started, the flux melts and becomes a conductor and carries some of the current to the weld pool. The flux has important metallurgical, as well as shielding functions to perform, such as supplying deoxidisers or alloying elements. After cooling, the fused flux forms a hard, glassy and easily removed slag layer over the deposit. Unfused flux is frequently recovered by a vacuum hose attachment, screened and reused. SAW fluxes always have a melting point lower than that of the metal. This insures that no solid flux particles will be trapped within the molten weld metal. Being lighter than molten weld metal, the molten flux arises to the top of the pool. To properly perform its shielding of the molten weld metal, the molten flux must have low enough viscosity to quickly run together, but yet must not be so fluid as to run off the pool. Widely used ingredients in granular fluxes include lime, silica, manganese oxides and calcium fluoride. However, special fluxes may contain alloying elements for giving desired properties to the weld metal. In the production welding of steel, semiautomatic and full-automatic SAW are favored methods.. The reasons are several such as the high speed of the process, its deep penetration, rthe excellent quality of the weld and the lack of flash which adds to worker comfort. High currents can be used in submerged arc welding and extremely high heat developed. Because the current is applied to the electrode a short distance above its tip, relatively small cross sections of electrode. The insulating blanket of flux above the arc prevents rapid escape of heat and concentrates it in the welding zone. The fusion is deep in to the base metal and deep Hpenetration allows the use of small welding grooves, thus minimizing the amount of filler metal per foot of joint and permitting fast travel speeds. Fast welding minimizes the total heat input in to the assembly and thisi tends to reduce problems of heat distortion. Even relatively thick joints can be welded in one pass by submerged arc. Submerged arc welding may be done with either DC or AC power. Direct current gives better control of bead shape, penetration, welding speed and arc starting is easier. Bead shape is usually best with DC reverse polarity (Electrode positive), which also provides maximum penetration. Highest deposition rates and minimum penetration are obtained with DC straight polarity. Alternating current has the advantage of minimizing magnetic arc blow and gives penetration between that of DCRPandDCSP. XI