Aksiyel spondiloartrit hastalarında (radyografik, non-radyografik) HLA-B27 pozitiflik oranının hastalık aktivite indeksleri(ASDAS-CRP, ASDAS-ESH, BASDAI),fonksiyonel indeks(BASFI) ve hastalığa özgü yaşam kalitesi(ASQoL) arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between HLA-B27 positivity and disease activity indices (ASDAS-CRP, ASDAS-ESH, BASDAI), functional status (BASFI), and disease-specific quality of life (ASQoL) in patients with axial spondyloarthritis (radiographic, non-radiographic)
  1. Tez No: 984879
  2. Yazar: MERVE TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE SENA ULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: 2009 ASAS sınıflama kriterlerine göre tanı alan aksiyel spondiloartrit hastalarının radyografik-ankilozan spondilit/non-radyografik olarak genetik predispozisyonun hastalık aktivitesi, hastaların fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesiyle mevcut klinik takiplere ve literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak yapılmış olup, çalışmaya aksiyel spondiloartrit tanılı hastalarda r-axspA ve nr-axspA olmak üzere her iki grupta 80 hasta, toplamda 160 hasta dahil edilmiştir. Çalışmadaki her kişinin anamnez, görüntüleme, CRP ve ESH düzeyi, HLA-B27 pozitiflik oranı incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastalara sorulan sorularla hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum indeksi ve yaşam kalitesi anketi hesaplandı. Bulgular: Radyografik aksiyel spondiloartrit tanılı hastalarda HLA-B27 pozitiflik oranının hastalık aktivite indeksleri incelendiğinde ASDAS-CRP (2,44±1,33 ve 2,63±1,27; p=0,512), ASDAS-ESH(2,36±1,13 ve 2,59±1,35; p=0,396) ve BASDAI (2,96±2,02 ve 3,22±2,98; p=0,640) değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Fonksiyonel durum (BASFI) ve yaşam kalitesi (ASQoL) açısından da gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Nonradyografik grupta hastalık aktivite skorları incelendiğinde, ASDAS-CRP (2,58±1,25 ve 2,93±1,22; p=0,263), ASDAS ESH(2,68±1,14 ve 2,98±1,06; p=0,263) ve BASDAI (3,85±2,56 ve 4,82±2,50; p=0,116) değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Fonksiyonel durum (BASFI) ve yaşam kalitesi (ASQoL) açısından da gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Bu bulgular aksiyel spondiloartrit hastalarında HLA-B27 pozitiflik durumunun demografik özellikler, hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Sonuç: Aksiyel spondiloartrit hastalarında HLA-B27 pozitiflik oranının her iki grupta da hastalık aktivitesi, hastanın fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introductions and Objectives: The aim of this study is to contribute to current clinical practice and the existing literature by examining the influence of genetic predisposition on disease activity, functional status, and quality of life in patients diagnosed with axial spondyloarthritis according to the 2009 ASAS classification criteria, including both radiographic and non-radiographic subtypes. Materials and Methods: This retrospective study included a total of 160 patients with axial spondyloarthritis, consisting of 80 patients with r-axSpA/ ankylosing spondylitis and 80 with nr-axSpA. For each patient, medical history, imaging findings, CRP and ESR levels, and HLA-B27 positivity were evaluated. Disease activity, functional status, and quality of life were assessed using standardized questionnaires administered to all participants. Results: In radiographic axial spondyloarthritis, no statistically significant difference was observed between HLA-B27 positive and negative patients regarding disease activity index scores: ASDAS-CRP (2.44±1.33 vs. 2.63±1.27; p=0.512), ASDAS-ESH (2.36±1.13 vs. 2.59±1.35; p=0.396), and BASDAI (2.96±2.02 vs. 3.22±2.98; p=0.640). Similarly, no significant differences were found between groups in functional status (BASFI) or disease-specific quality of life (ASQoL) (p>0.05). In the non-radiographic group, disease activity scores also showed no significant difference between HLA-B27 positive and negative patients: ASDAS-CRP (2.58±1.25 vs. 2.93±1.22; p=0.263), ASDAS-ESR (2.68±1.14 vs. 2.98±1.06; p=0.263), and BASDAI (3.85±2.56 vs. 4.82±2.50; p=0.116). Functional status (BASFI) and quality of life (ASQoL) were likewise similar between groups (p>0.05). These findings indicate that HLA-B27 positivity does not have a significant effect on demographic characteristics, disease activity, functional status, or quality of life in patients with axial spondyloarthritis. Conclusions: HLA-B27 positivity does not appear to influence disease activity, functional status, or quality of life in either radiographic or non-radiographic axial spondyloarthritis patients.