Kalça protezi cerrahilerinde ultrason eşliğinde rejyonal blokların postoperatif analjeziye etkisinin iyileşme kalitesi-15 (QoR-15) ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ultrasound-guided regional blocks on postoperative analgesia in hip arthroplasty using the quality of recovery-15 (QoR-15) scale
- Tez No: 984917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR DEMİROLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kalça protezi operasyonları postoperatif dönemde şiddetli ağrı ile seyreden cerrahi operasyonlardır. Perioperatif dönemde etkili ağrı kontrolü sağlamak; erken mobilizasyonu sağlamak, postoperatif yan etkileri ve hastane yatış sürelerini azaltmak, hasta memnuniyetini artırmak ve ameliyat sonrası kronik ağrının gelişmesini önlemek ve şiddetli ağrının neden olabileceği postoperatif deliryum insidansını azaltmak açısından önemlidir. Çalışmamızda kalça protezi cerrahisi geçiren hastalarda perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğu ile birlikte lateral femoral kutanöz sinir (LFCN) bloğu yapılan hastalar ve erektör spina plan (ESP) bloğu yapılan hastalarda postoperatif ağrı, opioid kullanımı, derlenme kalitesi, bulantı, kusma, deliryum insidansı ve komplikasyonları prospektif olarak karşılaştırarak standart analjezi yönteminin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu (2024/11/849-1108) onayı alındıktan sonra, Ağustos 2024-Ekim 2025 tarihleri arasında kalça protezi cerrahisi geçiren 65 yaş ve üstü, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) fiziksel risk skoru I-III grubu olan, genel anestezi altında operasyonu planlanmış 65 hasta çalışmamıza dahil edildi. PENG+LFCN bloğu yapılan 33 hasta PENG grubu , ESP bloğu yapılan 32 hasta ESP grubu olarak tanımlandı. Hastaların postoperatif 24 saat sayısal derecelendirme skalası (NRS) skorları, kalp atım hızları, sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınçları ve periferik oksijen satürasyonu değerleri, tramadol tüketimleri, ek analjezik kullanım miktarları, postoperatif bulantı kusma skorları (BKS), antiemetik kullanım miktarı, hemşirelik deliryum tarama ölçeği (Nu-DSEC) skorları kaydedildi. Preoperatif ve postoperatif 24. saat iyileşme kalitesi -15 (Quality of Recovery-15 (QoR-15)) skorları ölçüldü. 7. Ve 30. Gün post operatif komplikasyon gelişimleri açısından telefonla aranarak değerlendirildi. Bulgular: PACU 15. Dakikada ESP grubunun NRS skoru PENG grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek görülürken, PENG grubunun operasyon sonrası 4. Ve 6. saatlerdeki NRS skoru, 2. ve 4. saatlerdeki tramadol kullanımı ve 12. saatteki ek analjezik ihtiyacı ESP grubuna göre anlamlı (p<0.05) olarak daha yüksek görüldü. 24. saat QoR-15 skorları ESP grubunda daha yüksekti. BKS, ek antiemetik ihtiyacı, Nu-DESC skorları, mobilizasyon zamanı ve komplikasyonlar açısından fark tespit edilmedi. Sonuç: Kalça protezi cerrahisi geçiren hastalarda PENG+LFCN blok ve ESP blok ile karşılaştırıldığında; ESP bloğun postoperatif analjezi ve derlenme kalitesine etkileri daha üstün olmakla beraber her iki bloğun da bu hastalarda postoperatif analjezi amacıyla güvenle kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Hip arthroplasty surgeries are surgical procedures associated with severe pain in the postoperative period. Providing effective pain control in the perioperative period is important to ensure early mobilization, reduce postoperative side effects and length of hospital stay, increase patient satisfaction, prevent the development of postoperative chronic pain, and reduce the incidence of postoperative delirium that may be caused by severe pain. In this study, we aimed to contribute to the determination of a standard analgesia method by prospectively comparing postoperative pain, opioid consumption, quality of recovery, nausea, vomiting, delirium incidence, and complications in patients undergoing hip arthroplasty who received a pericapsular nerve group (PENG) block combined with a lateral femoral cutaneous nerve (LFCN) block and those who received an erector spinae plane (ESP) block. Materials and Methods: After obtaining approval from the İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Clinical Research Ethics Committee (2024/11/849-1108), 65 patients aged 65 years and older, with an American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status classification of I–III, and scheduled for surgery under general anesthesia, who underwent hip arthroplasty between August 2024 and October 2025 were included in the study. 33 patients who received a PENG+LFCN block were defined as the PENG group, and 32 patients who received an ESP block were defined as the ESP group. Postoperative 24 hour Numeric Rating Scale (NRS) scores, heart rates, systolic, diastolic, and mean arterial blood pressures, peripheral oxygen saturation values, tramadol consumption, amounts of additional analgesic use, postoperative nausea and vomiting scores (BKS), amounts of antiemetic use and Nursing Delirium Screening Scale (Nu-DESC) scores were recorded. Preoperative and postoperative 24 hour Quality of Recovery-15 (QoR-15) scores were measured. Patients were evaluated by telephone on postoperative days 7 and 30 for the development of complications. Results: While the NRS score of the ESP group at the 15th minute in the PACU was significantly higher compared to the PENG group, the NRS scores of the PENG group at the 4th and 6th postoperative hours, tramadol consumption at the 2nd and 4th hours, and the need for additional analgesics at the 12th hour were significantly higher compared to the ESP group(p<0.05). The 24 hour QoR-15 scores were higher in the ESP group. No differences were detected in terms of BKS scores, additional antiemetic requirements, Nu-DESC scores, mobilization time, and complications. Conclusion: When comparing PENG+LFCN block and ESP block in patients undergoing hip prosthesis surgery; although the effects of the ESP block on postoperative analgesia and quality of recovery are superior, we are of the opinion that both blocks can be safely used for postoperative analgesia in these patients.