Üst trapezdeki dirençli miyofasyal tetik noktaya bağlı kronik boyun ağrılı hastalarda, %10 dekstroz ile lidokain-serum fizyolojik karışımıyla yapılan interfasyal hidrodiseksiyon etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of interfascial hydrodissection performed with 10% dextrose and a lidocaine-normal saline mixture in patients with chronic neck pain due to resistant myofascial trigger points in the upper trapezius
  1. Tez No: 984922
  2. Yazar: SERVER FİDELYA EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE MÜLKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, konservatif tedavilere yanıt vermeyen üst trapezdeki dirençli miyofasyal ağrı sendromuna (MAS) bağlı kronik boyun ağrılı hastalarda %10 dekstroz veya lidokain-serum fizyolojik karışımı ile yapılan interfasyal hidrodiseksiyonun ağrı ve boyun fonksiyonları ile günlük yaşam kalitesine etkisi ve bu iki solüsyonun birbirine üstünlüğünün olup olmadığının araştırılmasıdır. Materyal- Metod: Bu prospektif karşılaştırılmalı çalışma, kronik boyun ağrısı şikayetiyle polikliniğimize başvuran toplam 193 hastanın değerlendirilmesiyle başlatıldı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 119 hasta çalışmaya alındı ve takip sürecini tamamlayan 96 hasta üzerinden istatistiksel analizler gerçekleştirildi. Hastalar kendi tercihleri doğrultusunda iki tedavi grubuna ayrıldı. Birinci grupta %10 dekstroz ile interfasyal hidrodiseksiyon uygulanan hastalar yer aldı. İkinci gruptaki hastalara ise lidokain-serum fizyolojik karışımı ile interfasyal hidrodiseksiyon uygulaması yapıldı. Tüm katılımcılara, tedavi etkinliğini desteklemek amacıyla ev ortamında uygulayabilecekleri kendi kendine masaj ve servikal eklem hareket açıklığı ve germe egzersizleri öğretildi. Enjeksiyonlar, ultrason eşliğinde trapez; levator skapula ve supraspinatus kasları arasındaki interfasyal alana yapıldı. Değerlendirme süreci, tedavi öncesinde bazal ölçümler alınarak başlatıldı. Tedavi sonrası 10. dakikada vizüel analog skala (VAS) ve servikal eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümleri yapıldı. Enjeksiyondan hemen önce ve sonrasında 1. ve 3. ay takiplerinde ise VAS ve servikal EHA'nın yanı sıra Boyun Özürlülük İndeksi (BÖİ) ve Kısa Form-12 (SF-12) yaşam kalitesi anketi ile değerlendirme gerçekleştirildi. Elde edilen tüm veriler, tedavi öncesi ve tedavi sonrası ölçümler karşılaştırılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen 96 hastanın yarısına (%50, n=48) %10 dekstroz ile interfasyal hidrodiseksiyon, diğer yarısına ise (%50, n=48) lidokain-serum fizyolojik karışımı ile interfasyal hidrodiseksiyon uygulandı. Katılımcıların %16,67'si (n=16) erkek, %83,33'ü (n=80) kadın olup, ortalama yaş 44,23±12,85 yıl idi. Tedavi 12 öncesinde yapılan değerlendirmelerde; VAS, servikal EHA, BÖİ ile SF-12'nin fiziksel bileşen özeti (SF-12 PCS) ve mental bileşen özeti (SF-12 MCS) skorları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Bu sonuç, çalışmaya başlanmadan önce her iki grubun klinik ve fonksiyonel durumlarının karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu ve elde edilen tedavi sonuçlarının başlangıç farklılıklarından bağımsız olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Tedavi sonrasında her iki grupta, 10. dakika, 1. ay ve 3. ay takiplerinde, tedavi öncesine kıyasla tüm parametrelerde anlamlı iyileşmeler elde edilmiştir (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise belirli parametrelerde dekstroz grubunun üstünlüğü ortaya çıkmıştır. %10 dekstroz uygulanan hastalarda, lidokain-serum fizyolojik grubuna kıyasla 1-3. ay VAS iyileşmesi (p=0,031), sağ rotasyon hareket açıklığı 0-1. ay (p=0,037) ve 0-3. ay (p=0,026) iyileşmeleri ile sağ lateral fleksiyon 0-3. ay iyileşmesinde (p=0,042) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla gelişme saptanmıştır. Sonuç: Hem %10 dekstroz hem de lidokain-serum fizyolojik karışımı ile yapılan interfasyal hidrodiseksiyon, dirençli MAS'a bağlı kronik boyun ağrısı olan hastalarda ağrıyı azaltmada, boyun fonksiyonlarını iyileştirmede ve yaşam kalitesini artırmada etkilidir. Ancak, %10 dekstroz özellikle ağrı azalması ve belirli servikal EHA artışlarında bazı parametrelerde üstünlük göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of fascial hydrodissection with 10% dextrose or lidocaine-saline on pain, neck functions, and quality of daily life in patients with chronic neck pain due to resistant myofascial trigger points in the upper trapezius muscle unresponsive to conservative treatments, and to determine whether one solution is superior to the other. Materials and Methods: This prospective, comparative clinical study began with the evaluation of 193 patients diagnosed with chronic neck pain secondary to myofascial pain syndrome (MPS). A total of 119 patients who met the inclusion criteria were enrolled, and analyses were performed on 96 patients who completed the follow-up. Patients were divided into two treatment groups according to their own preferences. The first group underwent interfascial hydrodissection with 10% dextrose, and the second group with lidocaine-saline. All participants were instructed in self-massage and stretching exercises to perform at home to support treatment efficacy. Interventions were performed under ultrasound guidance, targeting the specified interfascial plane. Evaluations were conducted at baseline, at 10 minutes post-treatment (VAS, ROM), and at 1-month and 3-month follow-ups (VAS, ROM, NDI, SF-12). Data were statistically analyzed by comparing pre- and post-treatment measurements. Results: Of the 96 patients, 48 (50%) were in the dextrose group and 48 (50%) in the lidocaine-saline group; 16 (16.67%) were male and 80 (83.33%) female, with a mean age of 44.23 ± 12.85 years. No statistically significant differences were found between the two groups at baseline in VAS, ROM, NDI, SF-12 PCS, or SF-12 MCS scores (p > 0.05). After treatment, both groups showed significant improvements at all follow-up points compared to baseline (p < 0.05), including decreased VAS scores, increased ROM, reduced NDI values, and improved SF-12 PCS and MCS scores. Between-group comparisons revealed superior outcomes in the dextrose group for 1–3 month VAS improvement (p = 0.031), right rotation ROM 14 improvement from baseline to 1 month (p = 0.037) and to 3 months (p = 0.026), and right lateral flexion ROM improvement from baseline to 3 months (p = 0.042). Conclusion: Both 10% dextrose and lidocaine-saline interfascial hydrodissection effectively reduce pain, improve neck function, and enhance quality of life in patients with chronic neck pain due to resistant myofascial trigger points. However, 10% dextrose demonstrated superiority in certain parameters, particularly in sustained pain reduction and specific ROM improvements.