İletişim sektöründe yapay zeka uygulamaları ile çalışanların değişen mesleksel algıları üzerine bir araştırma
A research on artificial intelligence applications and changing professional perceptions of employees in the communication sector
  1. Tez No: 984931
  2. Yazar: RAMAZAN BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖZEL SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yapay zekâ teknolojilerinin iletişim sektöründe mesleki pratikler, kurumsal süreçler ve çalışan deneyimleri üzerindeki etkilerini belirlemek ve incelemektir. İletişim sektöründe yapay zekâ kullanımının iş tanımları, üretim biçimleri ve karar alma gibi süreçlere etkisi düşünüldüğünde, yapay zekânın iletişim profesyonelleri açısından ne tür fırsatlar ve riskler doğurduğunu ortaya koymak ve teknolojik dönüşümün mesleki kimlikler üzerindeki yansımalarını incelemek çalışmanın temel hedefleri arasındadır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı temel alınarak yürütülmüştür. Nitel bölümde, iletişim sektörünün farklı alanlarında görev yapan ve yapay zekâ araçlarını aktif biçimde kullanan profesyonellerle (üst düzey yöneticilerle) derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA 24 programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu analiz sonucunda yapay zekâ kullanımına ilişkin algı ve deneyimlerin dokuz ana tema ve otuz üç alt tema altında toplandığı görülmüştür. Nicel aşamada ise yapay zekâ farkındalığı ve kullanım yeterliliklerini ölçmek amacıyla, kuramsal ve ampirik temellere dayalı bir ölçme aracı (Bilge Yapay Zekâ Mesleki Algı Ölçeği=BYZMAÖ) yapılandırılmış; açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile ölçeğin geçerlik ve güvenirliği test edilmiştir. Çalışma kapsamında 1213 kişiden veri toplanmış ve veriler SPSS 26 ile R yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre, iletişim sektörü çalışanları için yapay zekâ teknolojileri fırsatlar sunarken bazı riskler de yaratmaktadır. Katılımcılar, yapay zekânın hız, verimlilik ve yaratıcılığı destekleyen yönlerine dikkat çekerken, etik sorunlar, doğruluk kaygısı ve denetim eksikliği gibi sınırlılıkların da altını çizmiştir. Ayrıca kurumlarda yapay zekâya ilişkin prosedür, eğitim ve politika eksikliklerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Yapay zekânın özellikle içerik üretimi, kriz yönetimi, veri analizi ve dijital medya planlaması gibi alanlarda yoğun biçimde kullanıldığı; ancak yaratıcılık, empati ve etik değerlendirme gerektiren konularda insan unsurunun vazgeçilmezliğini koruduğu belirlenmiştir. Literatür araştırması ve çalışma kapsamında elde edilen veriler ışığında yapay zekâ teknolojilerinin yalnızca bir“teknoloji”olarak değerlendirilmesinin ötesine geçilerek, mesleki kimlik, etik değerler ve kurumsal yapılar üzerinde dönüştürücü bir etki yarattığı söylenebilir. Bu bağlamda bu tez çalışması, iletişim sektöründe dijital dönüşüm sürecinin insan merkezli bir perspektifle ele alınması gerektiğini vurgulamakta; yapay zekânın etik, yaratıcı ve sorumlu biçimde yönetilmesine yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this dissertation is to identify and examine the effects of artificial intelligence (AI) technologies on professional practices, institutional processes, and employee experiences within the communication sector. Considering the influence of AI use on job definitions, production patterns, and decision-making processes, this study seeks to reveal the opportunities and risks that AI presents for communication professionals, as well as to explore how technological transformation reshapes professional identities. The research was conducted through a mixed-methods approach. In the qualitative phase, in-depth interviews were carried out with professionals (including senior executives) actively using AI tools across different fields of the communication industry. The qualitative data were analyzed through thematic analysis using the MAXQDA 24 software. The analysis revealed that perceptions and experiences regarding AI use were categorized under nine main themes and thirty-three subthemes. In the quantitative phase, a scale was developed to measure AI awareness and competency (the Bilge Artificial Intelligence Professional Perception Scale - BYZMAÖ). The validity and reliability of the scale were tested through exploratory and confirmatory factor analyses. Data were collected from 1,213 participants and analyzed using SPSS 26 and R software. Findings indicate that while AI technologies offer various opportunities for employees in the communication sector, they also introduce certain risks. Participants highlighted AI's capacity to enhance speed, efficiency, and creativity. Yet, simultaneously emphasized ethical challenges, concerns about accuracy, and a lack of oversight. The study also identified a lack of institutional procedures, training programs, and policies regarding AI implementation. It was found that AI is predominantly used in areas such as content production, crisis management, data analysis, and digital media planning; however, the human element remains indispensable in domains requiring creativity, empathy, and ethical judgment. Drawing upon the literature and empirical findings, the study argues that AI technologies should be understood not merely as tools but as transformative forces that reshape professional identities, ethical values, and institutional structures. In this regard, the dissertation underscores the necessity of approaching digital transformation in the communication sector from a human-centered perspective and aims to foster awareness toward the ethical, creative, and responsible management of AI.