Sudan'ın komşularındaki istikrarsızlık nedeniyle karşılaştığı güvenlik sorunları
Security challenges that the Sudan faces due to instability in her neighbors
  1. Tez No: 984932
  2. Yazar: MOHAMMED ALBASHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FARUK ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın Sudan'ın komşu ülkelerinde yaşanan siyasi ve güvenlik temelli istikrarsızlıkların Sudan'ın ulusal güvenliği üzerindeki etkilerini Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada, Güney Sudan, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Etiyopya ve Eritre gibi komşu ülkelerdeki çatışmalar, iç savaşlar ve sınır sorunlarının Sudan'a yansımaları analiz edilmiştir. Bu gelişmelerin sınır Ötesi organize suçların yayılması, düzensiz göç hareketleri, silahlı grupların geçişi ve ekonomik istikrarsızlık gibi alanlarda Sudan'ı nasıl etkilediği ortaya konulmuştur. Tez, ayrıca Sudan'ın bu güvenlik tehditlerine karşı geliştirdiği stratejileri ve bölgesel işbirliği çabalarını değerlendirmektedir. Sonuç olarak, bölgesel istikrarın sağlanmasının Sudan'ın güvenliği açısından hayati olduğu vurgulanmakta ve politika yapıcılara yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of political and security-based instability in Sudan's neighboring countries on Sudan's national security within the framework of the Regional Security Complex Theory. The research analyzes how conflicts, civil wars, and border disputes in neighboring countries such as South Sudan, Chad, the Central African Republic, Ethiopia, and Eritrea have affected Sudan. It explores how these developments have influenced Sudan in areas such as the spread of transnational organized crime, irregular migration flows, the movement of armed groups, and economic instability. The thesis also evaluates Sudan's strategies in response to these security threats and its efforts toward regional cooperation. In conclusion, the study emphasizes that achieving regional stability is vital for Sudan's security and presents policy recommendations for decision-makers.