Kırgızistan'da aile içi şiddet ve güvenliğe yansıması
Domestic violence and its effects on security in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 984933
  2. Yazar: ADİLET AKYNALI UULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Aile içi şiddet, yalnızca bireylerin özel yaşamını etkileyen bir sorun olmanın ötesinde, toplumsal yapıyı sarsan, güvenlik algısını zayıflatan ve kamu düzenini tehdit eden çok katmanlı bir olgudur. Bu tez çalışması, Kırgızistan'da aile içi şiddetin tarihsel gelişimini, toplumsal nedenlerini, hukuki altyapısını ve toplumsal güvenliğe olan etkilerini bütüncül bir yaklaşımla ele almaktadır. Çalışmada öncelikle aile içi şiddetin tanımı, biçimleri ve bu şiddetin toplumsal bağlamı kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ardından, Kırgız toplumunda geleneksel aile yapısı, ataerkil değerler, kadınların sosyal konumu ve kültürel kabuller doğrultusunda şiddetin yapısal nedenlerine odaklanılmıştır. Bu çerçevede, aile içi şiddetin yalnızca bireysel ya da hukuki bir mesele değil, aynı zamanda toplumsal, kültürel ve güvenlik boyutlarıyla birlikte ele alınması gereken yapısal bir sorun olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, bu olgunun toplumun tüm kesimlerini etkileyen derin bir kriz niteliği taşıdığını göstermektedir. Bu nedenle yalnızca cezai yaptırımlar yeterli değildir, eğitim politikaları, sosyal hizmet ağları, ekonomik güçlenmeyi destekleyen mekanizmalar ve toplumsal farkındalık çalışmalarıyla desteklenen çok yönlü bir mücadele stratejisi gereklidir. Aile içi şiddetle etkin mücadele, sadece bireylerin korunması açısından değil, aynı zamanda toplumsal barışın, adaletin ve güvenliğin sağlanması açısından da stratejik bir öncelik olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Domestic violence is not merely an issue confined to individuals' private lives, it is a multidimensional phenomenon that disrupts social structures, weakens the perception of security, and poses a threat to public order. This thesis examines the historical development, social causes, legal framework, and implications of domestic violence on societal security in Kyrgyzstan through a holistic and interdisciplinary approach. The study begins with a comprehensive analysis of the definition, forms (physical, psychological, economic, sexual, and digital violence), and societal context of domestic violence. It then focuses on the structural roots of violence in the Kyrgyz context, shaped by traditional family structures, patriarchal norms, women's social status, and deeply rooted cultural perceptions. Within this framework, domestic violence is revealed not only as a legal or individual issue, but also as a structural problem that must be addressed in social, cultural, and security dimensions. Findings indicate that this phenomenon constitutes a profound crisis affecting all segments of society. Thus, criminal sanctions alone are insufficient, an effective strategy must include educational policies, social support networks, mechanisms that enhance economic empowerment, and awareness-raising efforts. Combating domestic violence effectively is not only vital for the protection of individuals, but also for ensuring social peace, justice, and public security.