Bluetooth low energy security implementation for iot applications
Iot uygulamaları için bluetooth düşük enerji güvenliği uygulaması
- Tez No: 984938
- Danışmanlar: DR. GARY WILLS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda yeni teknolojiler, IoT uygulamalarına yönelik olağanüstü bir talep doğurmuştur. Bu yeni trend ile birlikte, araştırmacılar yalnızca yeni sistemler inşa etmeye değil, aynı zamanda bu sistemleri ve kullanıcı verilerini korumaya da odaklanmışlardır. Siber saldırılara karşı pek çok koruma yöntemi mevcut olsa da, yetkisiz erişim sağlamak için kullanılabilecek yeni güvenlik açıkları ortaya çıkabilmektedir. Saldırgan, kullanıcının sistemini ele geçirmek için farklı ve gelişmiş yöntemler kullanabilmektedir. Ayrıca, Bluetooth düşük enerji (BLE) teknolojisi hedef sisteme kablosuz erişim sağlamak için en yaygın yöntemlerden biridir. Bu nedenle, bu proje Bluetooth düşük enerji teknolojisini kablosuz bağlantı olarak kullanan IoT uygulamalarındaki boşluğu gidermek için güvenli bir mekanizma geliştirmiştir. Proje, Bluetooth uygulamalarının üç temel güvenlik problemi üzerine odaklanmıştır: cihaz kimlik doğrulama isteklerinin kontrolü, güvenilir cihaz listesi kontrolü ve Bluetooth keşif modu kontrolü. Bu açıklar, kullanıcı kimlik bilgilerinin çalınması veya yeni bağlı sistemlere erişim gibi yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Bluetooth bağlantı isteklerinin sınırsız olmasından kaynaklanabilecek tehditler, bağlantı isteği sayısının kontrolü ile azaltılmıştır. Ayrıca, herhangi bir PIN gerektirmeden güvenilir cihazın doğrudan bağlantı kurmasından doğabilecek kritik bir tehdit, güvenilir cihaz listesi kontrol edilerek engellenmiştir. Son olarak, Bluetooth keşif modu kontrol edilerek, yetkisiz erişim elde etmek amacıyla Bluetooth cihazlarını bulmayı gerektiren potansiyel tehditler azaltılmıştır. Buna ek olarak, sistem bağlantı ve iletişim gibi Bluetooth tabanlı IoT uygulamalarının temel işlevlerini de yerine getirmektedir. Genel olarak, elde edilen sonuçlar bu projenin, yukarıda belirtilen kontrolleri bulunmayan gerçek yaşam IoT uygulamalarını BLE saldırılarına karşı daha güvenli hale getirdiğini göstermiştir. Ayrıca, bu kontroller ile CVSS güvenlik açığı puanında (zafiyetlerin düşük, orta, yüksek veya kritik olarak sayısal puanlarla değerlendirildiği yöntem) azalma gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu sistem, herkesin erişebileceği ve karşılayabileceği güvenli yöntemlerle Bluetooth tabanlı IoT uygulamalarının kullanılmasına yeni bir yaklaşım sağlamıştır. Bu çalışma, geliştiricileri yeni bir sistem inşa ederken bu önemli güvenlik önlemlerini dikkate almaya teşvik etmektedir. Çalışmamızın sonuçlarını IoTBDS 2020 konferansında yayımlamayı umuyoruz.
Özet (Çeviri)
In recent years, new technologies have resulted in outstanding demand on the IoT application. With this new trend, researchers have focused on not only building new systems but also protecting these systems and their user data. Although there have been plenty of protection methods against cyberattacks, new vulnerabilities can outbreak to be used to gain access to the IoT system without authorisation. The attacker can use different and advanced method to hack the user's system. Plus, Bluetooth low energy is one of the most common methods to reach the target system wirelessly. Therefore, this project has developed a secure mechanism to fulfil the gap in the IoT application that uses Bluetooth low energy as wireless technology. The project has been built focusing on three basic problems of Bluetooth application included the number of device authentication request control, trusted device list control and Bluetooth discovery mode control. These vulnerabilities can cause catastrophic consequences such as stealing user credential or reaching a new connected system with the controlling of the number of Bluetooth connection request, the potential threats that can result from the features of the Bluetooth low energy unlimited connection request have been mitigated. Moreover, another critical threat which can be caused by a trusted device direct connection without requiring any PIN has been prevented by controlling trusted device list. Lastly, the Bluetooth discovery mode has been controlled to mitigate any potential Bluetooth threats that need to find Bluetooth device to gain unauthorized access. Additionally, the system has been satisfied with the fundamental functions of the Bluetooth-based IoT application such as connection and communication. Overall, the result has shown that the project has improved real-life IoT applications that have none the above controls to mitigate BLE attacks. Plus, with these controls, we have seen a decrease in the CVSS vulnerability score, which is a method to assign a numerical score of vulnerability such as low, medium, high and critical after using our method. As a result, this system has provided a new way to use a Bluetooth-based IoT application with secure methods, which is available and affordable for everyone. It encourages the developer to consider these important protection measures while building a new system. We hope to publish this work in IoTBDS 2020 conference.