Hâkim el-Cüşemî'nin“et-Tehzîb fi't-tefsîr”adlı eserinde Kur'ân ilimleri
Qur'an sciences in Hakim al-Jushami's work“al-Tahzib fi al-Tafsir”
  1. Tez No: 984939
  2. Yazar: MURAT TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Hâkim el-Cüşemî'nin et-Tehzîb fi't-tefsîr isimli eserindeki Kur'ân ilimleri konuları araştırma konusu yapılmıştır. Müfessir, eserinde Kur'ân ilimleri konularını rivayet ve dirayet metodunu etkin bir şekilde kullanmak suretiyle değerlendirmeye tabi tutmuştur. Onun Mu'tezile mezhebi mensubu olması, kendi mezhebine dair rivayetleri ağırlıklı olarak aktarmasına sebep olmuştur. Kur'ân ilimlerine yönelik aktardığı bu rivayetleri kendine has yöntemlerle yer yer değerlendirmeye tabi tutması eserinin özgünlüğüne işaret etmektedir. Zira Cüşemî, selef âlimlerinin tefsir ilminin temellerini atıp bu ilmi inşa ettiklerini, halef âlimlerinin ise selefin temellerini atıp kendilerine naklettiği bilgi birikimini tertip edip düzenlediklerini ve gereksiz bilgilerden arındırdıklarını söylemiştir. Cüşemî, benimsediği tefsir anlayışını eserine yansıtmış ve gelen rivayetleri Mu'tezile mezhebinin temel prensiplerinin yanı sıra kendi aklî değerlendirmelerine göre sahih ve uydurma şeklinde tasnife tabi tutmuştur. Müfessir, bu tutumunu Kur'ân ilimleri konularında da uygulamıştır. Cüşemî, eserinde Kur'ân ilimlerinin kıraat, lügat, i'rab, nüzûl, nazm,mana, ahkâm ve kıssa şeklinde temelde sekiz tane olduğunu söylemiş ve âyetleri tefsir ederken bu başlıkları kendine has bir metot olarak kullanmıştır. Müfessir bu başlıklar altında Kur'ân ilimlerinin farklı konularına da yer verdiği görülmüştür. Bu çalışmada bunlardan yirmi bir tanesini araştırma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subjects of Qur'an sciences in Hakim al-Jushami's work named al-Tahzib fi al-Tafsir were researched. In his work, the commentator evaluated the subjects of Qur'anic sciences by effectively using the narration and insight method. The fact that he was a member of the Mu'tazila sect caused him to mostly convey the narrations about his own sect. The fact that he evaluates these narrations about the sciences of the Qur'an with his own methods points to the originality of his work. Because Jushami said that the predecessor scholars laid the foundations of the science of tafsir and built this science, while the successor scholars laid the foundations of the predecessor and organized the knowledge that he transferred to them and purified it from unnecessary information. Jushami reflected his claimed understanding of interpretation in his work and classified the narrations as authentic and fabricated according to his own mental evaluations as well as the basic principles of the Mu'tazila sect. The commentator also applied this attitude to the subjects of Qur'an sciences. In his work, Jushami said that there are basically eight sciences of the Qur'an, namely recitation, dictionary, i'rab, nuzūl, nazm (relationship), meaning, provisions and parable, and he used these titles as his own method when interpreting the verses. It has been seen that the commentator also included different subjects of Qur'an sciences under these headings. In this study, twenty-one of them were investigated.