Mınecraft platformunda üretilen mimari içeriklerin mekansal ve biçimsel özelliklerinin analizi
Analysis of spatial and formal characteristic of architectural content produced in the Minecraft platform
  1. Tez No: 984962
  2. Yazar: DESİNA ALVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital oyun platformlarının mimarlık eğitimi ve tasarım pratiği üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla Minecraft ortamında üretilen mimari içeriklerin mekânsal ve biçimsel özelliklerini analiz etmektedir. Dijitalleşme süreci, tasarım araçlarını yalnızca profesyonel mimarların kullanım alanından çıkararak geniş kitlelerin erişimine sunmuştur. Bu bağlamda Minecraft, kullanıcıların yaratıcılıklarını serbestçe ifade edebildikleri, etkileşimli ve açık uçlu bir tasarım ortamı olarak öne çıkmaktadır. Oyun içi inşa süreçleri, mimari düşünme biçimlerini ve mekânsal tasarım ilkelerini deneyimleme olanağı sunarak eğitimsel ve kültürel açıdan önemli bir potansiyel taşımaktadır. Araştırmanın problem alanı, kullanıcı üretimli içerik (User-Generated Content, UGC) temelli platformların mimarlık eğitiminde ve amatör üretim pratiklerinde hangi biçimsel ve mekânsal özellikleri teşvik ettiğinin literatürde sınırlı biçimde ele alınmış olmasıdır. Çalışmanın amacı, Minecraft ortamında üretilen seçili örnekleri biçimsel kompozisyon, mekânsal organizasyon, tipoloji, kültürel referanslar ve pedagojik potansiyel açısından değerlendirmektir. Çalışma, nitel bir yöntem çerçevesinde yürütülmüş; seçili yapılar görsel içerik analizi ve mekânsal çözümleme teknikleri ile incelenmiştir. Bulgular, Minecraft yapılarının modülerlik ve tekrara dayalı kompozisyon anlayışını benimsediğini, kültürel bağlamdan esinlenen tasarımlar üretebildiğini ve eğitim ortamlarında eleştirel düşünme, problem çözme ve iş birliği becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak Minecraft, mimarlık eğitimi ve tasarım pratiğinde deneysel bir laboratuvar işlevi görmekte; yaratıcı, pedagojik ve disiplinler arası bir öğrenme aracı olarak önemli bir potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the spatial and formal characteristics of architectural content produced within the Minecraft platform, with the aim of examining the impact of digital game environments on architectural education and design practice. The digitalization process of the 21st century has expanded design tools beyond the domain of professional architects, making them accessible to wider audiences. In this context, Minecraft stands out as an open-ended, interactive design environment that enables users to freely express their creativity. Its in-game building processes offer opportunities to experience architectural thinking and spatial design principles, thus carrying significant educational and cultural potential. The research problem arises from the limited exploration in the literature of how user-generated content (UGC)-based platforms, such as Minecraft, foster particular spatial and formal features in architectural education and amateur design practices. Accordingly, the study aims to evaluate selected architectural examples from the platform in terms of formal composition, spatial organization, typology, cultural references, and pedagogical potential. The study was conducted using a qualitative approach. Selected structures were examined through visual content analysis and spatial interpretation techniques. The findings reveal that Minecraft-based architectural works predominantly adopt modular and repetitive composition strategies, reflect cultural references in design processes, and contribute to the development of critical thinking, problem-solving, and collaboration skills in educational contexts. In conclusion, Minecraft can be regarded as an experimental laboratory for architectural education and design practice, offering creative, pedagogical, and interdisciplinary learning opportunities, while contributing to the broader academic discussions on the role of digital games in education.