Reklamın sessiz mesajı: Koku yoluyla tüketiciyle bağ kurma
The silent message of the advertisement: Connecting with the consumer through scent
  1. Tez No: 984963
  2. Yazar: DUYGU BEŞBIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, duyusal pazarlamanın temel unsurlarından biri olan kokunun, reklamcılık bağlamında tüketici algısı ve satın alma davranışları üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemektedir. Geleneksel pazarlama stratejilerinin görsel ve işitsel uyaranlara yoğunlaşmasına karşın, bu çalışma koku duyusunun“sessiz”ancak son derece güçlü bir iletişim aracı olarak tüketicilerle nasıl duygusal ve kalıcı bağlar kurduğunu araştırmaktadır. Çalışma, kokunun yalnızca ürünün fiziksel bir özelliği olmanın ötesinde, markanın kendisini tüketicinin zihninde konumlandırmasına ve algısını şekillendirmesine nasıl yardımcı olduğunu teorik ve ampirik verilerle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the effects of scent, a fundamental element of sensory marketing, on consumer perception and purchasing behavior in the context of advertising. While traditional marketing strategies focus on visual and auditory stimuli, this study explores how scent, a“silent”yet powerful communication tool, creates emotional and lasting connections with consumers. The study explores how scent, beyond being merely a physical product characteristic, helps position a brand in the consumer's mind and shape their perception, using theoretical and empirical data.