Okul öncesi öğretmenlerinin Instagram platformunda paylaştıkları eğitsel videoların betimsel içerik analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of educational videos shared by preschool teachers on the Instagram platform of educational content analysis
- Tez No: 984965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin kişisel Instagram hesaplarında paylaştıkları eğitsel videoların çocuk mahremiyeti ve öğretmen çocuk iletişimi açısından betimsel içerik analizi ile değerlendirilmektedir. Çalışma için farklı kurumlarda çalışan ve Instagram paylaşımları korumalı olmayan altı okul öncesi öğretmeninin profili incelenerek, paylaşılan eğitsel videolar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin Instagram hesaplarında paylaştıkları eğitsel videoların içeriklerini; çocuk mahremiyeti ve öğretmen çocuk iletişimi bağlamında analiz etmektir. Araştırma için altı okul öncesi öğretmeninin Instagram hesaplarından yirmi dört eğitsel video seçilmiş olup, bu videolar betimsel içerik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler ile birlikte elde edilen bulgular doğrultusunda oluşturulan çocuk mahremiyeti ve öğretmen çocuk iletişimi başlıklı iki ana temaya göre okul öncesi öğretmenlerinin yapmış oldukları eğitsel video paylaşımlarında çocuğun mahremiyeti konusunda hassasiyetin yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, mahremiyet kavramı ile bağlantılı olarak velilerden alınmış izin ibarelerine eğitsel video paylaşımlarında yer vermediklerinden ötürü velilerin çocuklarının sosyal medya paylaşımlarında halka açık şekilde yer almalarına izinlerinin olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Bunlara ek olarak, öğretmen çocuk iletişimi açısından olumlu ilişkiler gözlemlenmiş; etkinliklerde rol model olarak açık bir anlatım gerçekleştiren, genel olarak neşeli ve güler yüzlü davranan öğretmenlerin eğitsel videolarda yer aldığı belirlenmiştir. Etkinlikler süresince genel bir sınıf yönetimi ve toplu iletişim gerçekleştirildiğinden çocuklarla bireysel şekilde kısıtlı iletişime geçildiği sonuçlarına ulaşılarak bu araştırmada Instagram kullanımı ve çocuk mahremiyeti ile çocuk ve öğretmen iletişimine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study searches about the educational videos shared by preschool/kindergarten teachers on their personal Instagram accounts through a descriptive content analysis in terms of child privacy and teacher-child communication. The study includes educational videos posted by six preschool teachers working in different institutions whose Instagram accounts were not protected. The aim of this study is to analyze the content of the educational videos shared by preschool teachers on Instagram within the context of child privacy and teacher-child communication. A total of twenty-four educational videos were selected from the Instagram accounts of these six preschool teachers and analyzed using the descriptive content analysis method. Based on the findings, two main themes were identified: child privacy and teacher-child communication style. According to the results it was obvious that the teachers did not demonstrate sufficient sensitivity regarding child privacy in their educational video posts. Additionally, since there was no indication of parental consent included in the posts, it is unclear whether the parents approved of their children's appearance in publicly shared social media content. Furthermore, positive interactions were observed in terms of teacher-child communication; the videos generally featured teachers who served as role models during the activities, communicated clearly, and displayed cheerful and friendly attitudes toward children. However, it was also found that communication was mostly conducted in group settings and classroom management contexts, with limited personal interaction with the children. In conclusion, the study offers suggestions regarding Instagram use, child privacy, and teacher-child communication in early childhood education.