English teachers' perceptions of genai tools for their self-directed professional development
İngilizce öğretmenlerinin öz yönetimli mesleki gelişimleri için üretken yapay zeka kullanımına dair algıları
- Tez No: 984985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE ÖZLEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil olarak Öğreten (EFL) öğretmenlerin, kendi kendine yürüttükleri mesleki gelişim süreçlerinde üretici yapay zekâ (GenAI) araçlarını kullanmaya yönelik algılarını ve bu araçları hangi amaçlarla kullandıklarını incelemektedir. Araştırmada, farklı eğitim kademelerinden EFL öğretmenleriyle anket ve yarı yapılandırılmış görüşmelerin birleştirildiği karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Nicel veriler betimsel istatistiklerle analiz edilmiş, nitel veriler ise tematik analizle değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin GenAI'ye genel olarak olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını ve bu araçları ders planlama, fikir üretme, dil geliştirme ve yeni öğretim yöntemleri hakkında güncel kalma gibi görevler için kullanmaya istekli olduklarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yapay zekâ okuryazarlığı, kurumsal destek ile güvenilirlik, etik ve aşırı bağımlılık gibi konulara ilişkin endişeler de kullanımda engelleyici faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the perceptions of English as a Foreign Language (EFL) teachers toward the use of generative artificial intelligence (GenAI) tools in their self-directed professional development (SDPD) and the purposes for which teachers use GenAI in their development activities. A mixed-methods approach was employed, combining a survey and semi-structured interviews with EFL teachers from various educational levels. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, while qualitative responses were subjected to thematic analysis. The findings revealed that teachers generally have positive perceptions of GenAI and express willingness to use these tools for tasks such as lesson planning, idea generation, language improvement, and staying updated on new methodologies. However, there were also inhibiting factors such as AI literacy, institutional support, and concerns related to reliability, ethics, and overreliance.