Improving production flow through lean principles: Reducing waste and enhancing efficiency in a Tunisian manufacturing facility
Yalın ilkelerle üretim akışını iyileştirme: Bir Tunus üretim tesisinde atıkları azaltma ve verimliliği artırma
  1. Tez No: 984984
  2. Yazar: MOHAMED AYEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Tunus'taki bir zeytin ağacı üretim tesisinde, iş akışındaki dengesizlik, aşırı manuel taşıma ve yerleşimden kaynaklanan gecikmeler gibi operasyonel verimsizlikleri ele almak amacıyla Yalın yerleşim prensiplerinin uygulanmasını incelemektedir. Yapılan kapsamlı gözlemler sonucunda aşırı hareket ve bekleme süreleri gibi önemli darboğazlar belirlenmiştir. Çalışma; yerleşim yeniden düzenlemesi, iş yükü dengelemesi ve basitleştirilmiş süreç araçları gibi pratik Yalın iyileştirmeler önermektedir. Bu yöntemler, büyük mali yatırımlar olmadan üretim süresini kısaltmayı ve verimliliği artırmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, Yalın metodolojilerin özellikle küçük ölçekli geleneksel üreticiler için önemli kazançlar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the application of Lean layout principles in a Tunisian olive wood manufacturing facility to address operational inefficiencies such as workflow imbalance, excessive manual handling, and layout-induced delays. Through comprehensive observations, critical bottlenecks including excessive movement and waiting times were identified. The study proposed practical Lean-based improvements, including layout reorganization, workload balancing, and simplified process tools, aimed at reducing lead times and boosting productivity without significant financial investments. The outcomes confirm that Lean methodologies can provide substantial efficiency gains and waste reduction, particularly beneficial for small-scale traditional manufacturers.