Bursa ilinde bir boya fabrikasının karbon ayak izinin hesaplanması
Calculating the carbon footprint of a paint factory in Bursa
- Tez No: 985004
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAMANKARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan Bursa ilinde faaliyet gösteren bir boya fabrikasının 2024 yılı karbon ayak izinin hesaplanmasıdır. Karbon ayak izi hesabı yapılan boya fabrikası yaklaşık 25 500 m2'lik bir tesis alanına ve 300 kişilik istihdam kapasitesine sahip olup 2024 yılı verisi olarak 18 830 361 kg boya üreten bir firmadır. Bu firmanın karbon ayak izi hesabı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)'nin Tier 1 metodolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde yıllık toplam karbon ayak izi miktarı yaklaşık 1 836,742 ton CO2e olarak bulunmuştur. Karbon ayak izi olarak en yüksek miktar 1 047,027 ton CO2e sonucuyla Kapsam 2 kategorisinde olan elektrik tüketimine aittir. Daha sonra en fazla karbon ayak izi miktarları sırasıyla Kapsam 1 kategorisinde bulunan 317,316 ton CO2e ile doğalgaz, 219,168 ton CO2e ile dizel ve 171,285 ton CO2e ile benzinden kaynaklanmaktadır. Bursa ilindeki boya fabrikasının 2024 yılı karbon ayak izi değerleri 2014 yılında yapılmış bir çalışmadaki Lahore şehrindeki bir boya fabrikasının karbon ayak izi değerleriyle karşılaştırılmıştır. Dikkat çekici nokta iki çalışmada da elektrik tüketimi kaynaklı emisyonların ilk sırayı almasıdır. Firmanın 2024 yılına ait karbon vergisi, halihazırda Türkiye'de uygulanmamasına rağmen, Avrupa ülkelerinin ton CO2e başına ortalama fiyat değeri alınarak hesaplandığında ise yaklaşık 3 161 181 TL olarak belirlenmiştir. Firmaların küresel rekabet alanında mücadele edebilmek ve geleceğe yönelik maaliyet hesaplamalarını öngörüp geleceğe hazırlanabilmeleri adına karbon vergisi konusu bir perspektif sunacaktır. Sektörel anlamda çok karşılaştığımız fakat literatürde az rastlanan boya endüstrisi karbon ayak izi hesaplamaları ile ilgili bu çalışma bu alandaki bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to calculate the 2024 carbon footprint of a paint factory operating in Bursa, one of Türkiye's most important industrial cities. The paint factory whose carbon footprint was calculated has a facility area of approximately 25,500 m² and an employment capacity of 300 people. It is a company that produced 18 830 361 kg of paint in 2024. The carbon footprint calculation for this company was performed using the Tier 1 methodology of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). As a result of the study, the total annual carbon footprint was found to be approximately 1 836,742 tons of CO2e. The highest carbon footprint amount, 1 047,027 tons of CO2e, belongs to electricity consumption in Scope 2. Subsequently, the highest carbon footprint amounts were from natural gas with 317,316 tons of CO2e in Scope 1, diesel with 219,168 tons of CO2e, and gasoline with 171,285 tons of CO2e. The carbon footprint values of the paint factory in Bursa province for 2024 have been compared with the carbon footprint values of a paint factory in Lahore city from a study conducted in 2014. It is noteworthy that electricity consumption-related emissions ranked first in both studies. Although the carbon tax for 2024 is not currently applied in Turkey, it has been calculated at approximately 3 161 181 TL, based on the average price per ton of CO2e in European countries. The carbon tax issue will provide a perspective for companies to compete globally and prepare for the future by anticipating future cost calculations. This study on carbon footprint calculations in the paint industry, which we encounter frequently in the sector but is rarely found in the literature, will shed light on future studies in this field.