Femur başı avasküler nekrozlarında serbest vaskularize fibula grefti ile cerrahi tedavinin fonksiyonel sonuçları
Functional results of free vascularized fibula grafting in the treatment of avascular necrosis of the femoral head
- Tez No: 985003
- Danışmanlar: DR. KAZIM ONUR ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: 2009-2013 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine başvurup femur başı avasküler nekrozu tanısı konulan ve serbest vaskularize fibula grefti ile tedavi edilen hastaların sonuçlarının incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Femur başı avasküler nekrozu tanısıyla vaskularize fibula ile tedavisi uygulanan 10 hastanın 13 kalça eklemi incelendi. Avasküler nekroz evresi Steinberg evreleme sistemine göre gruplandırıldı. Evre I hastalara medikal tedavi ve yakın takip uygulandı. Evre IV ve üzeri hastaların bu cerrahi tedaviden fayda görmeyeceği düşünülerek, yalnızca evre II ve III hastalara vaskularize fibula grefti cerrahisi uygulandı. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası aktivite düzeyleri ile fonksiyonel durumları Harris kalça skorlama sistemine göre değerlendirildi. Hastaların ağrı değerlendirmesi pre-op ve post-op VAS skorlarına bakıldı. Bulgular: Hastaların 8'i erkek (%61,5), 5'i kadın (%38,5), ortalama yaşı 34,8 yıl (18-52 yıl) idi. Hastaların başvuru anındaki evreleri incelendiğinde 10 hasta evre II(%76,9), 3 hasta evre III'tü(%23,1). Hastalar ortalama 28 ay (7-42) takip edilmiştir. Hastaların pre-op harris skorları ortalama 55,2 olarak tespit edildi. Son kontrolde bakılan harris skorları ortalama 95,3 (p<0,05) anlamlı bir yükselme görülmüştür. Pre-op ortalama vas skoru 7,07 olarak tespit edildi. Hastaların son kontrolde bakılan vas değeri ortalama 0,61'ye düşmüş (p <0,05) ve anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Hastaların pre-op evresi ortalama 2,2 iken son kontrolde tespit edilen evre ortalama 1,7 (p<0,05) olarak izlenmiş ve anlamlı bir gerileme kaydedilmiştir. Sonuç: Femur başı avasküler nekrozu ilerleyici bir hastalık olup, erken evrede tanı konulabildiği durumlarda serbest vaskularize fibula grefti ile cerrahi tedavi gibi eklem koruyucu ve etkin girişimler ile hastalık durdurulabilmekte ve dejeneratif artrit gelişmesi engellenerek total kalça artroplastisi ihtiyacını azaltmaktadır. Erken evrede yapılacak olan serbest vaskularize fibula grefti tedavisi hastanın kalça eklemi fonksiyonlarını da koruyarak hastanın ağrısız ve rahat hareketine olanak sağlamaktadır. Yukarıdaki metni ingilizceye çevir
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the outcomes of patients diagnosed with avascular necrosis of the femoral head who were treated with free vascularized fibula grafting at the Ankara Numune Training and Research Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology, between 2009 and 2013. Materials and Methods: Thirteen hip joints of 10 patients who underwent vascularized fibula grafting for avascular necrosis of the femoral head were analyzed. The stage of avascular necrosis was classified according to the Steinberg staging system. Stage I patients received medical treatment and close follow-up. Since it was determined that patients at Stage IV and above would not benefit from this surgical procedure, vascularized fibula grafting was performed only on patients in Stages II and III. Patients' pre-operative and post-operative activity levels and functional statuses were evaluated using the Harris Hip Score (HHS). Pain assessment was conducted using pre-operative and post-operative Visual Analog Scale (VAS) scores. Results: Of the patients, 8 were male (61.5%) and 5 were female (38.5%), with a mean age of 34.8 years (range: 18–52 years). Regarding the stages at the time of admission, 10 hips were Stage II (76.9%) and 3 hips were Stage III (23.1%). The patients were followed for a mean period of 28 months (range: 7–42 months). The mean pre-operative Harris Hip Score was 55.2. At the final follow-up, the mean Harris Hip Score significantly increased to 95.3 (p < 0.05). The mean pre-operative VAS score was 7.07, which significantly decreased to 0.61 at the final follow-up (p < 0.05). While the mean pre-operative stage was 2.2, the mean stage at the final follow-up was 1.7 (p < 0.05), indicating a significant regression. Conclusion: Avascular necrosis of the femoral head is a progressive disease. In cases where an early diagnosis is made, joint-preserving and effective interventions such as free vascularized fibula grafting can halt the disease, prevent the development of degenerative arthritis, and reduce the need for total hip arthroplasty. Free vascularized fibula grafting performed in the early stages preserves hip joint functions and enables painless and comfortable mobility for the patient.