Optimization of PID parameters with cuckoo search algorithm
Guguk kuşu algoritması ile PID parametrelerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 985020
  2. Yazar: BÜŞRA YALÇINER DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, PID kontrolörlerin basitliği ve uygulanabilirliğini, Guguk Kuşu Optimizasyonu (GKO) güçlü yakınsama yetenekleriyle birleştiren yeni bir kontrol metodu önermektedir. Optimizasyon yöntemleri her ne kadar belirlenen parametresel aralıkta global minimum ve maksimumları bulmayı garanti etse de PID kontrolöre ait katsayı uzayını belirlemek kararlılık ve sistem performansı açısından oldukça önemlidir. Önerilen yöntemle birlikte, GKO'nun arama alanı imza formülleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu yenilikçi yaklaşımın (σ-GKO-PID) performansı, hem simülasyon hem de fırçalı bir DC motor üzerindeki gerçek zamanlı uygulama yoluyla değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda GKO-PID yöntemiyle rastgele seçilen aralıkta optimize edilen PID katsayıları klasik yöntemlerle elde edilenlere göre Toplam Karesel Hata (TKH), Toplam Mutlak Hata (TMH) ve Zaman Ağırlıklı Toplam Hata (ZATH) açısından daha iyi performans göstermiştir. İmza metoduyla oransal katsayı sistem gereksinimleri göz önünde bulundurularak belirlenmiş ve sistemin kararlı kalması garanti edilmiştir. Rastgele seçilen aralıklarda GKO-PID ile optimize edilen yöntemlerin simülasyon çalışmalarında daha iyi performans gösterdiği fakat gerçek zamanlı uygulamalarda bu parametrelerin sistemde çok fazla aşıma sebebiyet verdiği ve sistemi sarmalamaya (wind-up) sürüklediği görülmüştür. Bu sayede önerilen yöntemin (σ-GKO-PID) klasik yöntemlere göre hem simülasyon hem de uygulamada daha üstün olduğu GKO-PID yöntemine göre ise daha uygulanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study proposes a novel control method that combines the simplicity and practicality of PID controllers with the strong convergence capabilities of the Cuckoo Search Optimization (CSO) algorithm. Although optimization methods can theoretically guarantee finding global minima and maxima within a defined parameter range, determining the coefficient space for a PID controller is crucial for ensuring system stability, performance and applicability. In the proposed method, the search space for the CSO algorithm is defined using signature formulas. The performance of this innovative approach (σ-CSO-PID) is evaluated through both simulations and real-time implementation on a brushed DC motor. The results demonstrate that PID coefficients optimized using the CSO-PID method within randomly selected ranges outperform those obtained using classical methods in terms of Integral Square Error (ISE), Integral Absolute Error (IAE), and Integral Time Absolute Error (ITAE). With the signature method, the proportional gain is determined by taking into account the system requirements, ensuring system stability. While the CSO-PID method optimized in random ranges showed better performance in simulation studies, it led to excessive overshoot and wind-up conditions in real-time applications. Consequently, the proposed method (σ-CSO-PID) is shown to be superior to classical methods in both simulation and real-time implementation, and more practical compared to the standard CSO-PID approach.