Opere konjenital kalp hastalıklarında kardiyak otonomik fonksiyonun ve aorta'nın biyofiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac autonomic function and biophysical properties of the aorta in operated congenital heart disease
- Tez No: 985061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, opere ventriküler septal defekt tanılı çocuklarda aortik sertlik ile kardiyak otonomik fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, opere VSD'li 35 çocuk ve sağlıklı 31 kontrol birey dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik, antropometrik verileri ile sistolik-diyastolik kan basınçları kaydedilmiştir. Kalp otonomik fonksiyonları 24 saatlik Holter EKG ile; egzersiz yanıtı modifiye Bruce protokolü ile yapılan Efor testiyle değerlendirilmiştir. Aortik biyofiziksel parametreler transtorasik Ekokardiyografi ile ölçülmüş; Ep, β, Zc, PWV, Transit süresi gibi göstergeler incelenmiştir. Veriler retrospektif olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Gruplar yaş, cinsiyet ve antropometrik özellikler açısından benzerdi. Ancak vaka grubunda sistolik ve diyastolik kan basınçları anlamlı olarak yüksekti. Holter analizlerinde SDNN ve iSDNN değerleri vaka grubunda anlamlı şekilde düşük saptandı; bu durum otonomik disfonksiyonla ilişkilendirildi. Egzersiz sonrası kalp hızı düzelme oranları tüm zaman noktalarında kontrol grubunda daha yüksek bulundu. Aort değerlendirmesinde vaka grubunda Ep, β ve Zc değerleri daha yüksek; Transit süresi ise daha kısa bulundu ve bu bulgular artmış aortik sertliği göstermektedir. Sonuç: Opere VSD'li çocuklarda normal yapısal değerlere rağmen, otonomik disfonksiyon ve artmış aortik sertlik saptanmıştır. Bu bulgular, söz konusu hastalarda uzun dönemli takipte yalnızca anatomik değil, aynı zamanda fonksiyonel kardiyovasküler parametrelerin de değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the relationship between aortic stiffness and cardiac autonomic function parameters in children with operated ventricular septal defect, and to compare the findings with those of healthy controls. Materials and Methods: The study included 35 children with operated VSD and 31 healthy individuals. Demographic and anthropometric data, along with systolic and diastolic blood pressure measurements, were recorded. Cardiac autonomic function was assessed via 24-hour Holter ECG recordings, while exercise response was evaluated using a modified Bruce protocol treadmill test. Transthoracic Echocardiography was used to assess aortic biophysical properties, including Ep, β, Zc, PWV, and Transit time. All data were analyzed retrospectively. Results: The two groups were similar in terms of age, sex, and anthropometric characteristics. However, systolic and diastolic blood pressures were significantly higher in the VSD group. Holter analysis revealed significantly lower SDNN and iSDNN values in the VSD group, indicating autonomic dysfunction. Post-exercise heart rate recovery values were significantly higher in the control group at all time points. In terms of aortic properties, Ep, β, and Zc values were significantly elevated, and Transit time was shorter in the VSD group, suggesting increased aortic stiffness. Conclusion: Despite preserved structural parameters, children with operated VSD demonstrated signs of autonomic dysfunction and increased aortic stiffness. These findings suggest that long-term follow-up in such patients should include not only anatomical but also functional cardiovascular assessments.