İklimin karaçam üzerinde radyal büyümeye ve vejetasyon aktivitesine etkileri
Climate impacts on radial growth and vegatation activity of black pine
- Tez No: 985080
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğinin hızlanmasıyla birlikte ağaç türleri giderek artan düzeyde kuraklık kaynaklı stresle karşı karşıya kalmakta; bu durum ormanların gelecekteki yapısı ve işleyişi üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Bu çalışma, değişen çevresel koşullar altında uyarlanabilir orman yönetimi stratejilerini desteklemek amacıyla Pinus nigra'nın kuzey-güney dağılım alanlarında iklim duyarlılığı ve kuraklık dayanıklılığını incelemektedir. Yıllık halka verileri, türün kuzey dağılımını temsil eden Slovenya'daki yedi ve güney dağılımını temsil eden Türkiye'deki üç alan olmak üzere toplam on farklı alandaki 211 ağaçtan toplanmıştır. Kuzey alanlarında P. nigra subsp. nigra, güney alanlarında ise P. nigra subsp. pallasiana olmak üzere iki alttür örneklenmiştir. Yıllık halka genişlik indisleri; sıcaklık ve yağış verileriyle ilişkilendirilerek iklim–büyüme ilişkileri değerlendirilmiş, ayrıca kuraklığa tepkileri ortaya koymak amacıyla dayanıklılık bileşenleri hesaplanmıştır. Alan düzeyindeki yüzey yansıma özellikleri ve fotosentetik aktivite farklılıklarını incelemek üzere uzaktan algılama verilerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, iklim–büyüme ilişkilerinde bölgesel farklılıklar olduğunu göstermektedir. Güneydeki alanlarda büyüme üzerinde yağışın daha belirleyici olduğu görülürken, kuzeyde hem sıcaklık hem de yağış büyüme üzerinde etkili olmuştur.P. nigra subsp. pallasiana, özellikle sıcaklıkla sınırlı bölgelerde daha yüksek kuraklık dayanıklılığı sergilemiştir. Buna karşılık, kuzey popülasyonları yağış kısıtlılığı nedeniyle daha düşük direnç göstermiştir. Bu bulgular, Pinus nigra'nın Avrupa'daki dağılımının kuzey ve güney sınırlarında iklimsel değişkenliğe karşı verdiği büyüme tepkileri ve dayanıklılık mekanizmalarına ilişkin bilgi birikimimizi derinleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
As climate change accelerates, tree species increasingly face drought-related stress, with implications for future forest dynamics. This study examines the climate sensitivity and resilience of Pinus nigra across its north–south distribution range, to support adaptive forest management strategies under shifting environmental conditions. Tree-ring data were collected from 211 individuals at ten sites: seven in Slovenia, representing the species' northern distribution range, and three in Western Turkey, representing its southern range. These sites include two subspecies: P. nigra subsp. nigra and P. nigra subsp. pallasiana. Tree-ring width indices were analyzed in relation to temperature and precipitation to assess climate–growth relationships, while resilience indices were calculated to evaluate drought responses. Remote sensing data were used to compare site-level variations in surface reflectance and photosynthetic activity. The results indicate regional variation in climate–growth relationships: precipitation plays a more dominant role in growth at southern sites, while both temperature and precipitation influence growth in the northern range. P. nigra subsp. pallasiana showed greater drought resilience, particularly in temperature-limited environments, whereas populations in the northern range demonstrated lower resistance due to precipitation constraints. These findings enhance our understanding of growth responses and resilience mechanisms in Pinus nigra populations at the northern and southern margins of their distribution in Europe.