Mikro-TESE sonucunda sperm eldesi başarılı ve başarısız olan nonobstrüktif azospermik erkeklerde mikroRNA profillerinin karşılaştırılması
Comparison of microRNA profiles in nonobstructive azoospermic men with successful and unsuccessful sperm recovery as a result of micro-TESE
  1. Tez No: 985083
  2. Yazar: EKİN KUNTSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ÇEFLE, DOÇ. DR. İLKNUR SUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
Özet
Erkek infertilitesinde nonobstrüktif azospermik (NOA) olgularda sperm eldesi için altın standart tedavi mikrocerrahi olarak testisten sperm eldesidir (m-TESE). Yöntemin başarı oranını arttırmak ve sperm eldesini öngörebilecek klinik ve moleküler faktörler araştırılmaktadır, FSH ve testis histolojisi literatürde öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması NOA'da m-TESE başarısını öngörebilecek moleküler bir biyobelirteç bulma potansiyeli taşımaktadır. Çalışmaya m-TESE'de sperm bulunan (P grup) 19, sperm bulunmayan (N grup) 21, toplam 40 hasta dahil edilmiştir. N ve P grupları arasında yaş, semen volümü, reprodüktif hormon seviyeleri ve histolojik tip istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Kan örneklerinden izole edilen RNA ile sRNA dizileme, miRNA profillemesi ve RT-qPZR ile doğrulama yapılmıştır. Çalışmada m-TESE sonucunda sperm bulunma oranı %47,5, canlı doğum oranı %15,78 olarak tespit edilmiştir. FSH hormon düzeyinin N grubunda P grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu ve iki grup arasında histolojik tanıların dağılım farkının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. sRNA dizileme sonucunda N grupta P gruba kıyasla 12 yukarı regüle ve 7 aşağı regüle olmak üzere toplam 19 diferansiyel eksprese miRNA tespit edilmiştir. ROC analizinde N ve P grup arasında ayırt etme gücü en yüksek iki yukarı ve iki aşağı regüle miRNA RT-qPZR doğrulaması için seçilmiştir. Dizileme ve RT-qPZR sonuçları dört miRNA arasından miR-503-3p için tutarlılık göstermiş olup N grubunda P grubuna göre rölatif ekspresyon seviyesi anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0.024). miR-503-3p literatürde erkek infertilitesi ile ilişkilendirilmiş olmakla beraber m-TESE negatif grup ve pozitif grup arasında ayırt edici özelliği ilk kez bu çalışmada gösterilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda miR-503-3p'nin m-TESE başarısını öngörebilecek bir biyobelirteç adayı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The gold standard treatment for sperm retrieval in men with non-obstructive azoospermia (NOA) is microsurgical testicular sperm extraction (m-TESE). Clinical and molecular factors that may predict m-TESE success are being investigated, with FSH and testicular histology being candidates so far. This study has the potential to identify a molecular biomarker that can predict m-TESE success in NOA men. A total of 40 NOA patients were included in the study: 19 m-TESE positive (group P) and 21 negative (group N). Age, semen volume, reproductive hormone levels and histology were statistically compared. miRNA profiling by sRNA sequencing and confirmation with RT-qPCR was performed using RNA isolated from blood samples of patients. The study yielded a 47.5% sperm retrieval rate and a 15.78% live birth rate. FSH was significantly higher in the N group compared to the P group, and the difference in the distribution of histological diagnoses was statistically significant. sRNA sequencing results revealed a total of 19 differentially expressed miRNAs, 12 upregulated and 7 downregulated in the N group compared to the P group. In ROC analysis two upregulated and two downregulated miRNAs with the highest discriminatory power were selected for RT-qPCR validation. Sequencing and RT-qPCR results were consistent for miR-503-3p and the relative expression level was found to be significantly higher in the N group compared to the P group (p=0.024). miR-503-3p has been associated with male infertility in the literature and this study demonstrated its ability to distinguish between m-TESE-negative and positive groups for the first time. miR-503-3p has been nominated as a biomarker that can predict m-TESE success.