Postpartum dönemde süt ineklerine intrauterin recombinant sığır interlökin-8 (rbIL-8) uygulamasının gebe kalma oranı üzerine etkisi
Effect of intrauterine recombinant bovine interleukin-8 (rbIL-8) administration to dairy cows on conception rate in the postpartum period
- Tez No: 985084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA KARAKAŞ ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Sunulan tez çalışmasının amacı, Holstein ırkı primipar ineklerde doğum sonrası intrauterin yolla uygulanan rekombinant sığır interlökin-8'in ilk tohumlamada gebe kalma oranına, postpartum 90 gün boyunca haftalık süt verimine, kan serum beta hidroksi bütirik asit (BHBA), kalsiyum (Ca) ve esterleşmemiş serbest yağ asitlerinin (NEFA) değerleri üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak 24-35 aylık yaş aralığında doğumuna müdahale edilmeyen ve doğum sonrası 24 saat içerisinde yavru zarlarını müdahale olmaksızın atan, klinik muayene bulguları sağlıklı 40 primipar inek seçildi. Seçilen inekler intrauterin rekombinant sığır interlökin-8 grubu (IL-8 /n=20) ve kontrol grubu (Con/ n=20) olarak ikiye ayrıldı. IL-8 grubuna intrauterin yolla 1,250 g rbIL-8+ 500 mL %0,9 NaCl uygulaması, Con grubuna ise yalnızca intrauterin 500 mL %0,9 NaCl uygulaması yapıldı. IL-8 ve Con gruplarında yer alan ineklerden intrauterin uygulamanın yapıldığı gün '0. gün' kabul edilerek, 0, 7, 21. günlerde alınan kan örneklerinin metabolik profil analizleri yapıldı. IL-8 ve Con grubunda bulunan ineklerin doğum sonrası haftalık süt verimleri postpartum 98. güne kadar kaydedildi. Her iki grupta bulunan inekler postpartum 50. günde presynch+ovsynch protokolüne alınarak sabit zamanlı tohumlamaları yapıldı. Suni tohumlama uygulanan ineklere 35. günde gebelik muayenesi yapıldı. Yapılan gebelik muayeneleri sonucu IL-8 ve Con gruplarının ilk tohumlamada gebe kalma oranları arasında herhangi bir istatistiksel farklılık belirlenmedi. Biyokimyasal analiz sonuçlarına göre IL-8 grubunun özellikle 7. gün serum NEFA ve BHBA değeri Con grubuna kıyasla düşük olduğu belirlendi. (p<0,05) Sonuç olarak doğum sonrası intrauterin rbIL-8 uygulamasının gebe kalma oranı, haftalık süt verimi ve sütün yağ/protein/elektiriksel iletkenlik verileri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı, ancak postpartum erken dönemde NEFA ve BHBA düzeyleri üzerine etkisinin olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to ascertain the impact of the intrauterine administration of recombinant bovine interleukin-8 in primiparous Holstein cows in the postpartum period on the conception rate at first insemination, weekly milk yields over 90 days postpartum, and blood serum levels of beta-hydroxybutyric acid (BHBA), calcium (Ca) and non-esterified free fatty acids (NEFA). For this purpose, 40 primiparous cows aged between 24 and 35 months, whose births were not assisted and whose placentas were expelled without assistance within 24 hours after calving, and whose clinical examination findings were healthy, were selected. The selected cows were divided into two groups: the intrauterine recombinant bovine interleukin-8 group (IL-8 /n=20) and the control group (Con/ n=20). The IL-8 group received an intrauterine administration of 1,250 µg rbIL-8 + 500 mL 0.9% NaCl, while the Con group received only an intrauterine administration of 500 mL 0.9% NaCl. In cows in the IL-8 and Con groups, the day of intrauterine administration was designated as“day 0”, and metabolic profile analyses were performed on blood samples collected on days 0, 7, and 21. The weekly milk yields of cows in the IL-8 and Con groups were recorded up to postpartum day 98. On the 50th day following the birth, the cows in both groups were subjected to the presynch+ovsynch protocol and underwent fixed-time insemination. A pregnancy examination was performed on cows that underwent artificial insemination on the 35th day. As a result of the pregnancy examinations conducted, no statistical difference was determined between the IL-8 and Con groups in terms of pregnancy rates at first insemination. According to the biochemical analysis results, the IL-8 group was found to have lower serum NEFA and BHBA values on day 7 compared to the Con group. In conclusion, postpartum intrauterine rbIL-8 administration was found to have no significant effect on conception rate, weekly milk yield, and milk fat/protein/electrical conductivity data; however, it may have an effect on NEFA and BHBA levels in the early postpartum period.