Sütçü ineklerde postpartum rutin intrauterin tedavilerin fertiliteye etkisi
Effect of postpartum routine intrauterine treatment on fertility in dairy cows
- Tez No: 516412
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, ineklerde postpartum rutin intauterin Dimetil Sülfo Oksid (DMSO), DMSO + oksitetrasiklin ve intramuskular PGF2α uygulamalarının fertiliteye etkisini belirlemek amaçlandı. Bu amaçla 150 baş inek rastgele 3 gruba ayrıldı. Vaginal akıntıları ve uterus boyutları 1'den 3'e değişen ölçüde skorlandı. DMSO gurubuna (n=47) postpartum 25-35 gün aralığında ilki, postpartum 40-55 gün aralığında ikincisi olmak üzere iki defa serum fizyolojikle seyreltilen %25'lik DMSO 120 ml intrauterin olarak verildi. Ayrıca PGF2α luteolitik dozda uygulandı. DO grubuna (n=46), 25-35 gün aralığında ilki, postpartum 40-55 gün aralığında ikincisi olmak üzere iki defa serum fizyolojik ile seyreltilen %25'lik DMSO ve 4 gr oksitetrasiklin 120 ml intrauterin olarak verildi, PGF2α luteolitik dozda uygulandı. PG grubuna (n=42) 25- 35 gün aralığında ilki, postpartum 40-55 gün aralığında ikincisi olmak üzere iki defa kas içi PGF2α luteolitik dozda uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine effect of postpartum routine intrauterin dimethyl sulfoxide (DMSO), DMSO + oxytetracycline and intramuscular PGF2α administration on fertility in cows. 150 cows were randomly divided into 3 groups for this study. Vaginal discharge and uterine size ranging from 1 to 3 were scored. DMSO group (n = 47) first in the range of 25 to 35 days postpartum, secondly postpartum in the range of 40 to 55 days, were twice administered 120 ml from 25% DMSO as intrauterine. PGF2α was also administered at the luteolytic dose. For the DO group (n=46), first in the range of 25 to 35 days in postpartum, secondly in the range of 40 to 55 days, were twice 25% DMSO and 4 g oxytetracycline, all diluted with serum physiologic were administered 120 ml as intrauterine. Furthermore PGF2α was also given at the luteolytic dose. To the prostaglandin group (n=42) PGF2α was given twice intramuscular luteolitic dose, firstly in 25-35 days and secondly in postpartum 40-55 days.