Konfeksiyonda kalite kontrol ve imalat basamakları
Quality control in confection and the production steps
- Tez No: 98512
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
konfeksiyonda kalite kontrol ve imalat basamakları ÖZET Günümüz Türkiye'sinde lokomotif sektörlerin en başında gelen tekstil sektörünün içinde bulunduğu ekonomik krizi atlatabilmesi ; belli yeni değişim evrelerini geçirmesiyle mümkün gözükmektedir. Özellikle Amerika ve de Avrupa müfterilerine ihracat yapmakta olan konfeksiyon ihracatçısı imalatçıların, bu değişim döneminde ön sıralarda yer alması, kendilerini ve de kalitelerini müşteri istekleri doğrultusunda yenilemeleri, geliştirmeleri gerekmektedir. Bu gereklilik, yanısıra, fiyatların da yabancı pazarlarda rekabeti artıracak yönde optimal seviyelere çekilmesini kapsamalıdır. Bunlardan dolayıdır ki ; Türkiye olarak tekstil sektörünün incisi olan konfeksiyon alanında, gerekli kararlara imza atılmalı ve de üretilen malların bir defada olması için mümkün olan en yüksek kalitede imalat gerçeklettirilmelidir. İmalat esnasında karşılaşılacak problemler hem zaman kaybına, hem de kalitede düşmelere sebebiyet verecektir. Bu da yurt dışındaki müşteriye verilen hizmette aksamalara ve de o malın imalat maliyetinde artmalara neden olmaktadır. Uzak doğu ve de Asya'daki ucuz işçilik maliyetleri de gözönüne alınırsa, üretilen bir maldaki maliyeti daha da arttırmaya gerekçe olabilecek tüm bu etkenlerden kurtulmak gerekliliği hasıl olmuştur. Aksi takdirde piyasalardaki rekabet gücümüz günden güne daha da eriyecektir. Tüm bunlar konfeksiyon sektörüne birtakım düzenlemeler ; kalite kontrol prosedürleri oturtma, standartlaştırma, yapılan malı bir defada ve de zamanında yapma ihtiyacım beraberinde getirmiştir. Bu da en bafta 'Kalite Kontrol Alanında' birtakım düzenlemer yerine getirmekle ; gelişen teknolojiye ayak uydurmakla ve tartışılmaz müşteri memnuniyetim sağlamakla mümkün olmaktadır. Öyleki kalite ve de fiyatta isteklerinin karşılanmasına rağmen, müşterilerin ürün güvenliği açısından, satın aldığı malların 100 % metal detektöründen geçmesini istemesi ; insan haklan konusunda çalışma saatleri - ücretlendirme - çalışan yaşı - genel işçi sağlığı ve de güvenliği gibi çeşitli konularda taviz vermez isteklerde bulunması piyasalarda ayakta kalan konfeksiyon imalatçısı sayışım minimum seviyelere indirmektedir. Sektörün canlanmasına katkı için en azından Türkiye'nin kendiliğinden yapabileceği iki ana unsurun birincisi ; vııKonfeksiyon imalatçılarının tam anlamıyla organize olmaları, fabrikalarına kumaş girişinden, bu kumaşlara uygulanacak testlere ; kesim kalitesinden, tasnife ; dikim kalitesinden, ara kontrollere ; son kalite kontrolden, paketlemeye kadar örgün bir biçimde genel kalite kontrol sistemlerini oturtmalarıdır. İkicisi ise ; Özellikle insan haklan kapsamında yer alan ve de bunun paralelinde seyreden Türk İş Kanunu maddelerine harfiyan uymaktır. Bu şekilde ; en azından iç piyasaların kendi çabasıyla yaratacağı destek, piyasaların canlanmasında pozitif yönde ivmelerime oluşturacaktır. Bu tezde bu ivemelenmeyi sağlayacak ana konular yer almaktadır. vnı
Özet (Çeviri)
QUALITY CONTROL IN CONFECTION AND THE PRODUCTION STEPS SUMMARY Textile is the most important leader sector of Turkey Economy, but nowadays it is under the crises. The solution of this crises is only that the change should be done in current textile profile. Particularly, the manufacturers exporting United States and European Countries should work much more for customer satisfaction and requirements. Furthermore, the prices should be adjusted in appropriate rate to compete with other countries. In addition all these efforts, another important thing for competition with the other textile manufacturer countries is to produce best quality with the best prices. The difficulties occuring in manufacturing steps cause waste of time and bad quality. Therefore, if we consider the low employees salary ratio in far - east countries; our competition strength against these countries will dramatically decrease day by day. We have to bring some specific regulations to our confection sector as soon as possible because of all these reasons; such as, some quality control procedures, manufacturing with the minimum defect and producing the order on time without wasting time. Just by this way, we can increase our share in the world wide textile market. In addition all these necessary things, recent years customers have started to want from all their suppliers to obey“ Human Rights Standarts ”. Human Rights Standarts consist of seven main items ; Non Discrimanition, Working Hours/Overtime, Forced or Compulsory Labor, Fair Wages, Child Labor, Freedom Of Association, Safe&Healty Work Environment. Another important subject is“ Broken Needle Policy ”. Some of the customers want from their suppliers to be pass through all their garment production from the metal detector machine. In briefly, we, as Turkey People, have to be much more organised in all human rights procedures in our factories as much as possible. By this way our textile market can accelarate in positive direction. In this thesis there are main subjects to make this accelaration. IX