Ürün kalitesine etki eden dikim faktörleri
Sewing parameters which affect the product quality
- Tez No: 149729
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET ÜRÜN KALİTESİNE ETKİ EDEN DİKİM FAKTÖRLERİ DİRGAR, Esra Doktora Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ziynet ÖNDOGAN Kasım 2004, 94 sayfa Konfeksiyon işlemi, uzun bir dizi imalat işlemlerinin son aşamasıdır. Bu süre zarfında ürün, pek çok değişik operasyondan geçmektedir. Üretim hatundaki bir ürünün bir diğeri ile tıpatıp aynı olması mümkün değildir. Ürünlerdeki değişiklikler, materyalden, makinelerden, aparatlardan, operatörlerden, imalat işlemlerinden, çevreden ve kalite kontrol işlemlerinden ileri gelmektedir. Bilindiği gibi ürün, işletmede geçirdiği zamanın büyük bir kısmını dikim bölümünde geçirmektedir. Bu aşamada giysinin kötü dikiş yüzünden bozulması, çok büyük zaman, emek ve malzeme kaybına neden olmaktadır. Dikim sırasında hatalı mamullerin ikinci kaliteye ayrılması ve iade edilmesi çok önemli bir sorundur. Hatanın düzeltilebileceği durumda, tamir ve kontrol işlemleri nedeniyle ek maliyetler ortaya çıkmaktadır. Düzeltilemeyen durumda ise işgücü, malzeme kaybı olmakta ve üretim programı aksamaktadır. Dikim işlemlerinin diğer işlemlerden daha uzun zaman alması ve daha çok operasyon içermesi nedeniyle, dikim faktörlerinin ürün kalitesi üzerine diğer faktörlerden daha fazla etki ettiği düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada ürün kalitesine etki edenVI dikim faktörleri ve üretim sistemlerinin ürün kalitesine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ürün kalitesine kalite kontrol elemanlarının etkisini saptayabilmek için, kalite kontrol elemanlarına anket uygulanmıştır. Konfeksiyon işletmelerinde yaygın olarak kullanılan ilerleyen demet sistemi ile hızlı tedarik (Quick Response) stratejisinin üretim basamağı olan modüler üretim sistemi İcarşdaşünlmıştır. Modüler üretim sistemi, konfeksiyon üreticileri tarafından çok fazla bilinen bir sistem değildir. Bu sistem, esneklik ve üretim hızının artması yanında, kalitede de dikkate değer ölçüde bir artışa neden olduğundan,“geleceğin üretim sistemi”olarak adlandırılmaktadır. Anahtar Sözcükler : Konfeksiyonda Dikiş Hataları, Dikim Faktörleri, Üretim Sistemleri, Modüler Üretim Sistemi, Kalite Kontrol
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT SEWING PARAMETERS WHICH AFFECT THE PRODUCT QUALITY DİRGAR, Esra Ph.D. in Textile Eng. Supervisor : Doç. Dr. Ziynet ÖNDOGAN November 2004, 94 pages Apparel manufacturing is me last step of manufacturing process. Product is carried out lots of operations during this time. It is impossible to make each product exactly the previous one. As a result of some factors, variation may occur between garments in production line. Factors that contribute to variation include the materials, machines, equipment, operators, manufacturing processes, the environment and the inspection system. Sewing is the most important joining technology in garments. Sewing process takes more time according to the other steps of production. If a garment is rejected because of the sewing quality, it caused to loose time, material and manpower. Classifying the garment as a second quality or rejecting the garment are very important problems. If the garment defect can be repaired, there are also additional costs for repairing and quality control. If the garment defect cannot be repaired, it causes to loose materials and to breakdown the manufacturing programm. It is known that sewing process took more time according to the other steps of production. Therefore it is consider that sewing parameters have effective role on product quality. So in this study, it isvnı aimed to search sewing parameters which affect the product quality and the effects of production systems on product quality. Also a survey is carried out to the quality control inspectors to obtain their effects on product quality. Progressive bundle system that is commonly used in apparel companies and modular manufacturing system that is production step of Quick Response Strategy are compared. Modular manufacturing system it is not a well known system for apparel manufacturers. In addition to increase of the production and flexibility, this system increases considerably product quality. It is called as“the production system of future”. Keywords : Sewing defects in apparel, sewing parameters, manufacturing systems, modular manufacturing system, quality control in apparel