Spor branşlarının yayılımında popüler kültür ve medyanın etkisi“Formula 1 Drıve to Survıve”örneği
The influence of popular culture and media on the spread of sports branches: The case of“Formula 1: Drive to Survive”
  1. Tez No: 985149
  2. Yazar: EVRİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dijital medya ve popüler kültür araçlarının, geleneksel medyada sınırlı yer bulan spor branşlarının görünürlüğü ve izleyici algısı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda Netflix yapımı Formula 1: Drive to Survive belgeseli örnek olay olarak ele alınmış ve popüler kültürün spor medyasına yansıması, gündem belirleme kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; farklı spor geçmişlerine ve medya alışkanlıklarına sahip 25 bireyle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, tematik analiz tekniğiyle çözümlenmiş ve izleyici profilleri üç ana grupta sınıflandırılmıştır: spora uzak izleyici, kararsız izleyici ve farklı branş tutkunu. Katılımcıların büyük çoğunluğu, belgeselin karakter odaklı anlatımı ve dramatik kurgusunun spora olan ilgilerini doğrudan artırdığını belirtmiş; özellikle sosyal medya etkileşimi, algoritmik öneri sistemleri ve dijital anlatı tekniklerinin spora bakışlarını dönüştürdüğü gözlemlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, popüler kültür ürünlerinin spor branşlarının tanıtımında güçlü bir etkiye sahip olduğu ve Drive to Survive gibi içeriklerin Formula 1 gibi niş sporları küresel ölçekte görünür kıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, sporcuların kimlik sunumlarının medya aracılığıyla yeniden inşa edildiği ve izleyicilerde duygusal bağ geliştirme eğilimini tetiklediği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to explore how digital media and popular culture tools influence the visibility and audience perception of sports branches that traditionally receive limited attention in mainstream media. In this context, the Netflix documentary series Formula 1: Drive to Survive has been examined as a case study, and the cultural representation of sports through popular media has been analyzed within the framework of the agenda-setting theory. A qualitative methodology was employed, involving in-depth interviews with 25 individuals possessing varied sporting backgrounds and media consumption habits. The interviews were analyzed using thematic analysis and the audience profiles were classified into three categories: non-sports viewers, undecided viewers, and fans of other sports. The majority of participants reported that the documentary's character-driven narrative and dramatic structure directly increased their interest in Formula 1. Moreover, social media engagement, algorithm-based content recommendation systems, and narrative techniques were found to significantly reshape the participants' perception of the sport. The findings indicate that popular culture products play a significant role in the promotion of underrepresented sports and that content such as Drive to Survive can elevate niche sports like Formula 1 to global visibility. Additionally, the study reveals that athlete identities are re-constructed through media narratives, fostering emotional engagement among viewers.