4857 sayılı İş Kanununa göre teknolojik iletişim araçlarıyla uzaktan çalışmada işçi ve işveren sorumlulukları
According to 4857 numbered Labor Law, employee and employer responsibilities in remote working with technological communication tools
  1. Tez No: 985150
  2. Yazar: MUZAFFER ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Uzaktan çalışma kavramı uzun bir zaman boyunca çalışma hayatında kullanılan bir kavram olmuştur. Uzaktan çalışma, genel olarak iş edinim süreçlerinin çalışma ortamı dışında gerçekleştirildiği bir çalışma türüdür. Bahsi geçen ortamlar ev ortamı ya da teknolojik imkanların izin verdiği ortamlardır. Bu tür iş metotları teknolojik anlamda gelişmeler ile ger geçen gün yaygın hale gelmektedir. Bu nedenle ekonomik faaliyetlerin gelişmelere ayak uydurması gerekmektedir. Sözü edilen uyum ise ancak hukuki bir zeminde mümkün olmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu, genel anlamda çalışma faaliyetlerini düzenlemekte olan bir kanundur. Sözü edilen kanun, personellerin ve işverenlerin sorumluluklarını ifade etmektedir. Aktarılan bilgilerden hareketle bu çalışma, uzaktan çalışmada işçi ve işveren sorumluluklarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of remote working has been appearing as a type of work that has found its place in economic life for a long time. In general, remote working is generally seen as the realization of business acquisition processes outside the office or traditional business environments at home or in areas allowed by technological possibilities. Such business methods are becoming widespread with technological developments in recent days. For this reason, economic activities need to keep up with developments. The mentioned harmony is possible only on a legal basis. The Labor Law No. 4857 appears as a law regulating labor activities in a general sense. It expresses the responsibilities of employees and employers in accordance with the said law. In this study, the mentioned responsibilities are dealt with in a multi-axis manner.