Yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel özdeşleşme ve iş performansına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of talent management applications on organizational identification and job performance
  1. Tez No: 985153
  2. Yazar: MERVE ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel özdeşleşme ve iş performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de sivil havacılık sektörü yer hizmetleri alanında faaliyet gösteren üç farklı işletmede görev yapan toplam 410 kişiden çevrimiçi anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Katılımcılara kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılmıştır. Veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Çalışma, yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel özdeşleşme ve iş performansı üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğunu kısmen destekleyen sonuçlar ortaya koymaktadır. Araştırmada, yetenek yönetimi uygulamalarının“yetenek geliştirme ve ödüllendirme”ile“bağlılık”alt boyutlarının örgütsel özdeşleşme ve iş performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisi tespit edilmiştir. Öte yandan, yetenek yönetimi uygulamalarının“yetenek cezbetme ve seçme”alt boyutu, örgütsel özdeşleşme ve iş performansı üzerinde anlamlı etki göstermemiştir. Çalışma, örgütsel özdeşleşmeyi ve çalışan performansını güçlendirmede yetenek yönetimi uygulamalarının kritik önemini vurgulamaktadır. Çalışmanın, yetenek yönetimi uygulamaları, örgütsel özdeşleşme ve iş performansı arasındaki ilişkileri bütüncül bir çerçevede ele alarak, hem söz konusu değişkenlerin bir arada incelendiği sınırlı sayıdaki çalışmaya hem de havacılık sektörü yer işletmelerine yönelik araştırma eksikliğine yönelik literatüre katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of talent management practices on organizational identification and job performance. Within the scope of the study, data were collected through an online survey from a total of 410 employees working in three different companies operating in the ground services sector of civil aviation in Türkiye. Participants were reached using the convenience sampling method. The data were analyzed using the SPSS 25 program. The study reveals results that partially support the significant effect of talent management practices on organizational identification and job performance. Specifically, it was found that the“talent development and rewarding”and“commitment”sub-dimensions of talent management practices had a positive and significant effect on organizational identification and job performance. On the other hand, the“talent attraction and selection”sub-dimension of talent management practices did not show a significant effect on organizational identification and job performance. The study highlights the critical importance of talent management practices in strengthening organizational identification and employee performance. By addressing the relationships between talent management practices, organizational identification, and job performance within a holistic framework, the study is expected to contribute both to the limited body of research that simultaneously examines these variables and to the literature gap concerning ground handling services in the aviation sector.