Examining silence and gender themes in feminist Bildungsromane in the light of écriture feminine: Clarice Lispector's Near To The Wild Heart and Angela Carter's The Magic Toyshop
Feminist Bildungsromanda“sessizlik”ve“cinsiyet”temalarının écriture feminine ışığında incelenmesi: Clarice Lispector'un Near To The Wild Heart ve Angela Carter'in The Magic Toyshop
  1. Tez No: 985176
  2. Yazar: NİDANUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZYURT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Clarice Lispector'un Yabani Kalbin Yakınlarında (1943) ve Angela Carter'ın Büyülü Oyuncak Dükkanı (1967) adlı romanlarında sessizlik ve toplumsal cinsiyet arasındaki ilişkiyi écriture féminine (dişil yazın) kuramı çerçevesinde incelemektedir. Hélène Cixous, Julia Kristeva ve Luce Irigaray'ın teorik yaklaşımlarından yararlanılarak, her iki yazarın da tarih boyunca kadınların bastırılmasıyla özdeşleştirilen sessizlik kavramını nasıl bir direniş, ifade ve öz-inşa alanına dönüştürdükleri araştırılmaktadır. Tez, Lispector ve Carter'ın kahramanları olan Joana ve Melanie aracılığıyla klasik Bildungsroman türünü yeniden biçimlendirdiklerini; doğrusal olgunlaşma ve topluma uyum yerine içsel yolculuk, bedensel farkındalık ve parçalanmış bilinç temalarını öne çıkararak onu bir feminist Bildungsroman'a dönüştürdüklerini ortaya koymaktadır. Romanlarda sessizlik, kadın kimliğinin eril söylemin ötesinde beden ve dil aracılığıyla ifade bulduğu üretken bir yazı biçimine dönüşür. Cixous'nun“bedensel yazı”, Kristeva'nın“semiotik chora”ve Irigaray'ın“mimicry”kavramları temel alınarak sessizliğin bir yokluk değil, üretken bir anlam alanı olduğu savunulmaktadır. Yakın okuma yöntemiyle yapılan analizler, sessizliğin hem direnişin hem de özerkliğin bir yazı biçimi olarak işlediğini göstermektedir. Lispector'un içe dönük anlatımı ve Carter'ın mitleri tersyüz eden dili, écriture féminine aracılığıyla eril söylemi yıkarak kadın sesinin, kimliğinin ve yazarlığının sınırlarını yeniden tanımlar. Sonuç olarak bu çalışma, sessizliğin écriture féminine bağlamında yeniden ele alındığında, patriyarkal normlara karşı çıkan ve kadın öznesinin ifade alanını genişleten radikal bir feminist stratejiye dönüştüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the intertwined relationship between silence and gender in Clarice Lispector's Near to the Wild Heart (1943) and Angela Carter's The Magic Toyshop (1967) within the framework of écriture féminine. By employing the theoretical perspectives of Hélène Cixous, Julia Kristeva, and Luce Irigaray, the study explores how both writers subvert patriarchal discourse by transforming silence—a concept historically associated with female oppression—into a site of expression, resistance, and self-construction. The analysis demonstrates that Lispector and Carter, through their protagonists Joana and Melanie, reformulate the traditional bildungsroman structure, turning it into a feminist bildungsroman that privileges interiority, fragmentation, and the body over linear social integration. Silence, in their novels, becomes a linguistic and bodily practice through which the female self articulates identity beyond the symbolic order. Drawing on Cixous' concept of body-writing, Kristeva's semiotic chora, and Irigaray's mimicry, the thesis argues that both writers employ silence not as a lack of speech but as a generative form of feminine language. Through close textual readings, this research reveals that silence functions as a mode of writing that inscribes resistance and autonomy into the female experience. Lispector's introspective prose and Carter's myth-reversing narratives illustrate how écriture féminine dismantles masculine language and redefines the parameters of voice, identity, and authorship. Ultimately, this study concludes that silence—when reframed through écriture féminine—becomes a radical feminist strategy that challenges patriarchal norms and opens new possibilities for expressing female subjectivity within modernist and postmodernist traditions.