Boşanma davasında tazminat ile ziynet eşyalarının iadesi
Compensation in divorce proceeding and restitution of jewelry
- Tez No: 985220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Boşanma kurumu, yalnızca eşlerin kişisel yaşamlarını değil; aile yapısını, çocukların geleceğini ve toplumsal düzenin istikrarını da doğrudan etkileyen önemli bir olgudur. Türk Medeni Kanunu'nda boşanmanın sadece evlilik birliğini sona erdirmesiyle yetinilmeyip, taraflar arasında doğuracağı mali ve kişisel sonuçların da ayrıntılı biçimde düzenlenmiş olması, bu kurumun toplumsal yönünü ve önemini açıkça ortaya koymaktadır. Boşanmanın ardından taraflar arasında en sık gündeme gelen hukuki uyuşmazlıklar arasında maddi ve manevi tazminat talepleri ile ziynet eşyalarının iadesi bulunmaktadır. Çalışmada, boşanma sebebiyle talep edilebilecek maddi ve manevi tazminatın koşulları, tazminat miktarının belirlenmesinde dikkate alınan ölçütler ve ödeme şekilleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Ziynet eşyalarının iadesi bakımından ise ziynetlerin hukuki niteliği açıklanmış; bu niteliğe dayanılarak açılabilecek davalar, bu davaların şartları ile görevli ve yetkili mahkeme hususları değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, boşanmanın mali sonuçları arasında önemli bir yer tutan maddi ve manevi tazminat ile ziynet eşyalarının iadesi konularını, Türk Medeni Kanunu hükümleri, doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında sistematik biçimde incelemektir. Çalışmada, boşanma sonucunda taraflar arasında ortaya çıkan mali yükümlülüklerin hangi esaslara göre belirlendiği, tazminatın hukuki niteliği ve ziynet eşyalarının iadesine ilişkin yargı uygulamaları kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The institution of divorce is a significant phenomenon that directly affects not only the personal lives of the spouses but also the family structure, the future of children, and the stability of social order. The fact that the Turkish Civil Code regulates not only the termination of the marital union but also the financial and personal consequences arising between the parties in detail clearly reveals the social dimension and importance of this institution. Among the most frequent legal disputes arising between the parties after divorce are claims for pecuniary and non-pecuniary compensation and the restitution of jewelry. In this study, the conditions for claiming pecuniary and non-pecuniary compensation due to divorce, the criteria considered in determining the amount of compensation, and the methods of payment are examined in detail. Regarding the restitution of jewelry, the legal nature of jewelry is explained, and based on this nature, the types of claims that may be filed, their conditions, and the competent and authorized courts are analyzed. The aim of this study is to systematically examine the issues of pecuniary and non-pecuniary compensation and the restitution of jewelry, which hold an important place among the financial consequences of divorce, in light of the provisions of the Turkish Civil Code, doctrinal opinions, and decisions of the Court of Cassation (Yargıtay). The study comprehensively evaluates the principles governing the determination of financial obligations arising between the parties following divorce, the legal nature of compensation, and the judicial practice concerning the restitution of jewelry.