Gebelere uygulanan haptonomi ve bilinçli farkındalığın prenatal emzirme özyeterliği ve bebek beslenmesi tutumuna etkisi
The effect of haptonomy and mindfulness training applied to pregnant women on prenatal breastfeeding self-efficacy and infant feeding attitudes
- Tez No: 985223
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, haptonomi ve bilinçli farkındalığın, gebe kadınların prenatal emzirme öz yeterliliği ve bebek beslenmesi tutumu üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma, randomize kontrollü bir deneysel çalışma olarak gerçekleştirildi. Örneklem, bilinçli farkındalık, haptonomi ve kontrol grubu olmak üzere toplam 120 gebe kadından oluştu. Bilinçli farkındalık ve haptonomi gruplarına, 20–32. gebelik haftaları arasında dört hafta boyunca sekiz görüşme uygulandı. Çalışma, her üç grupta da öntest, sontest ve izlem test aşamalarından oluştu; ölçümler gebe bilgi formu, prenatal emzirme özyeterlilik ölçeği (PEYÖ) ve bebek beslenmesi tutum ölçeği (BBTÖ) kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Grup içi karşılaştırmada, deney gruplarındaki kadınların PEYÖ ve BBTÖ puanlarında, kontrol grubuna kıyasla öntestten sonteste ve izlem testine kadar uzanan süreçte artış gösterdiği saptandı(p<0.001). Kadınların PEYÖ puanları sırasıyla ön test, son test, izlem testte, haptonomi grubunda 76.62±10.73, 86.75±6.09 ve 87.47±6.12; bilinçli farkındalık grubunda 69.10±11.65, 85.35±3.27 ve 87.62±4.30 olarak saptandı. Kadınların BBTÖ puanları sırasıyla ön test, son test, izlem testte haptonomi grubunda 69.10±11.65, 85.35±3.27 ve 87.62±4.30; bilinçli farkındalık grubunda 57.52±3.80, 77.02±2.04 ve 77.10±2.41 olarak belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmada deney grubunun kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiş olup (p<0.001), BBTÖ açısından bilinçli farkındalık grubunun yüksek etki büyüklüğüne (η2=0.286) sahip olduğu belirlendi. Sonuç: Gebelik döneminde haptonomi ve bilinçli farkındalık uygulamaları kadınların PEYÖ ve BBTÖ puanlarını artırmada etkili bulundu. Bu bulgular, haptonomi ve bilinçli farkındalığın gebe eğitim programlarına entegre edilmesinin, emzirme özyeterliliğini ve bebek beslenmesi tutumlarını destekleyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of haptonomy and mindfulness pregnant women's prenatal breastfeeding self-efficacy and infant feeding attitudes. Materials and methods: This study was conducted as a randomized controlled experimental trial. The sample consisted of a total of 120 pregnant women divided into three groups: mindfulness, haptonomy, and control. Eight sessions were administered to the mindfulness and haptonomy groups over a four-week period between the 20th and 32nd weeks of pregnancy. The study included pretest, posttest, and follow-up test phases in all three groups. Data were collected using the Pregnant Woman Information Form, the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSS), and the Infant Feeding Attitude Scale (IFAS). Results: In within-group comparisons, PBSS and IFAS scores of women in the experimental groups were found to increase from pretest to posttest and follow-up compared with the control group (p<0.001). PBSS scores at pretest, posttest, and follow-up were 76.62±10.73, 86.75±6.09, and 87.47±6.12 in the haptonomy group, and 69.10±11.65, 85.35±3.27, and 87.62±4.30 in the mindfulness group. IFAS scores were 69.10±11.65, 85.35±3.27, and 87.62±4.30 in the haptonomy group, and 57.52±3.80, 77.02±2.04, and 77.10±2.41 in the mindfulness group. Intergroup comparisons showed significantly higher scores in the experimental groups than in the control group (p<0.001), with a high IFAS effect size for mindfulness (η²=0.286). Conclusion: Haptonomy and mindfulness practices during pregnancy have been found to be effective in increasing women's PBSS and IFAS scores. These findings indicate that integrating haptonomy and mindfulness into pregnancy education programmes may support breastfeeding self-efficacy and infant feeding attitudes.