Klasik baleden modern dansa geçiş ve modern dansın gelişimi
The Transition from the classical ballet to modern dance and the progress of modern dance
- Tez No: 98523
- Danışmanlar: PROF. İNCİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara Devlet Konservatuarı, Bale Anasanat Dalı'nda Yüksek lisans Sanat Eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Araştırmada, Klasik Dansın kısa bir tarihine değinilmiş. Modern Dansın doğmasını sağlayan nedenler araştırılmıştır. Modem Dans Tarihi, başlangıcından itibaren, öncüleri, koreografları ve dansçılarıyla açıklanmış, yakın tarihe kadar yapılan tüm modern dans çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışma, Modern Dans Tarihini her yönüyle anlatmayı hedeflemiştir. Modern Dans Tarihini oluşturan birçok dansçı ve koreografa yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This research has been done as a master's of Art Report at Hacettepe University, The Social Sciences Institute, Ankara State Conservatory, the Department of Ballet, The research primarily gives a brief summary of the History of Classical Ballet. Moreover, it explains the causes of the Birth of Modem Dance. The major subject of the reseacrh is the pionners including the coreographers and the dancers who have contributed a lot to the creation of Modern Dance. In addition to these, the efforts which are made to create Modern Dance until the 1980's have been explained. This research is intendet to create awareness about every aspect of the History of Modern Dance.