Fotoğraf ve resim ilişkisi bağlamında fetiş nesne çözümlemeleri
In the light of fotograph and picture connection analysises of fetish object
- Tez No: 98522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET İnsan yaşamının vazgeçilmez üç ihtiyacı olan para, yemek ve cinsellik günün tüketim anlayışıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Kitle iletişim araçları ve reklamlar yoluyla daha fazla tüketmeye yapılan çağrılar, parayı kredi kartlarıyla, yemekleri iştah açıcı fotoğraflarla, cinselliği de pornografik kadın pozlanyla fetişleştirmiştir. Fetiş nesneler, yaratıcısı olan insan üzerinde baskın konuma geçmiş ve insanı psikolojik olarak etkilemiştir. Üzerinde durulan nokta varolan durumla olması gereken durum arasındaki çelişkiler ve bu çelişkilerin insanda yarattığı psikolojik parçalanmalardır. Fetiş nesnelerin doğrudan gösterildiği resimlerde, çelişkilerin yarattığı parçalanmalara baskı tekniği ile aktarılan fotoğraflar ve doku farklılıklanyla oluşturulan kolaj tekniğinin uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda yapıştırma bir öğe olmamasına karşın kolaj etkisi yaratan kompozisyonlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Money, food and sexuality, which are three unavoidable necessity of human life, have gained a different dimension with the daily consuming approach. The calls to consume more and more via advertisements and mass comunication means have made monay fetish with credit cards, meals with pornographic women exposures. Fetish objects turn becoming dominant on man who is also the creator of those objects and affected man psychologically. The subject stressed here was contradiction between existed circumstance and the circumstance required to exist, and moreover psychological desturuction created by this contradiction on man. In the pictures in which fetish objects were shown directly, to the distruction created by contradictons the appropriateness of the technic of kolaj which is created by photographs transfered with pres technique and tissue diversity constituted through paint was appeared. As a reason, although there were not only sticked elements, compositions which created kolaj effect were formed.