Azerbaycan petrolü
Azerbaijan oil
  1. Tez No: 98524
  2. Yazar: SAMİR CAFEROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Uluslararası ilişkiler açısından stratejik bir öneme sahip olan ve tarih boyunca bu önemi kaybetmeyen Kafkasya Bölgesi, on dokuzuncu yüzyılın sonlarından başlayarak kendi doğal zenginlikleriyle birçok devletin dikkatini çekmiştir. Yirmi birinci yüzyılda insanlığı bekleyen enerji sıkıntılarını dikkate aldığımızda, çok önemli doğal gaz ve petrol rezervlerine sahip olan bu bölgenin öneminin giderek artacağı şüphe uyandırmamaktadır. Çalışmada bölgenin coğrafi, siyasi- iktisadi,etnik yapısı incelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda son yıllarda oluşan yapı da açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma itibariyle, Azerbaycan Cumhuriyeti daha ayrıntılı incelenmiştir. Günümüzde giderek artan öneme haiz olan Azerbaycan petrolleri ve bunların nakli sorununa da çalışmada incelenmeğe çalışılmıştır. Azerbaycan petrollerini 1994 yılı anlaşmasına göre, uluslararası şirketler topluluğu tarafından işletilmesi öngörülmüştür. Petrolün üretilmesi kadar olmasa da nakli de önemli bir sorundur. Petrolün nakli konusuna değinirken son yıllarda ortada olan ve Kasım 1999 ' da imzalanan Baku - Ceyhan Petrol Boru Hattı Anlaşması da değerlendirilmiştir. Baku - Ceyhan Petrol Boru Hattı, 21. yüzyılın en önemli enerji transfer projelerinden birisidir. Çalışmanın ana konusu olan Azerbaycan Petrolleri'nin siyasi ve ekonomik boyutuna değinilmeye çalışıldı. Görüldüğü gibi tarih içinde Azerbaycan petrolleri önemini kaybetmemişler. Genel olarak Azerbaycan siyasi tarihine bakıldığında petrolün ortaya çıkışından beri hep ülkenin iç ve dış politikasında önemli bir yer aldığı görülmektedir. Çalışmanın değişik bölümlerinde petrolün bu yeri ve petrol sanayisinin gelişim süreci anlatılmaktadır.Görüldüğü gibi farklı zamanlarda Azerbaycan Petrolleri'nin farklı boyutları daha ön plana çıkmaktalar. İlk bulunduğu zaman daha çok ekonomik meta olarak değerlendirilen Azerbaycan Petrolünün daha sonragiderek siyasi boyutunun ağırlık kazandığı gözlenilmektedir. Sovyet iktidarı zamanında ekonomik boyutu ağırlık kazanan Azerbaycan Petrolleri 1991 yılında Azerbaycan bağımsız olduğundan beri Azerbaycan Petrolleri yine uluslararası politikanın objesi oldular. Çalışmada ileride olası Azerbaycan petrol üretim hacmi ve dünya pazarlarına nakli değerlendirilmeğe çalışıldı. Tüm bu veriler dikkate alındığında günümüzde Azerbaycan Petrollerinin ekonomik boyutunun dünya ekonomisi çapında çok önemli olmadığı sonucuna varılabilinir. Diğer taraftan ABD ve Rusya'nın bölgeye olan ilgisi giderek artmaktadır. Ve bu ilginin daha ziyade geopolitik ve stratejik boyutunun ağır bastığı söylenebiliniz Kısacası Azerbaycan Petrolleri olgusunun tarihsel, ekonomik, siyasi boyutu dikkate alındığında, günümüzde jeopolitik ve siyasi boyutunun daha ağır bastığını ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The Caucaus Region having a strategic importance for international relations and keeping this importance during the history, took the attention of of many countries with its national richness since the end of 19th century. Taking the energy shortages which the humanity will face in 21th century into consideration, the increase of the region's importance, that has considerable natural gas and oil reserves, is beyond doubt. The region's geographical, politic-economic and ethnic structure was tried to be inspected with this study. In addition to this the form of the region in recent years was also searched. Republic of Azerbaijan, especially the gradually increasing importance of Azeri oil and its transportation was studied in details. Depending on the 1994 contract, union of international companies is going to be in charge of the process of Azeri Oil. Not just as the production but the transportation of the oil is an important matter, too. While studying the transport matter of Azeri oil, The Baku - Ceyhan Oil Pipeline Contract, which was signed in November 1999 and on the agenda since then, was inspected. Baku - Ceyhan Pipeline is one of the most important energy transfer project of 21. century. The main theme of this study, politic and economic side of Azeri Oil, was searched in details. Azeri oil, never lost its importance in history. With a general glance on Azeri politic history, it is clear that since the discovery of oil, it took an important place in domestic and foreign policy. The place of oil and the development of oil industry was explained in different chapters of this study. As seen, different side of Azeri oil was preceded at different periods of times. It can be observed that the politic side of the importance is gradually preceding, comparing the importanceIV given to the economic side at the Soviet times. Since the independence in 1991, Azeri oil became the matter of international policy. Potantial production capacity of oil and transportion to world markets was tried to be' examined. With the data given, the economic side of Azeri oil may not be seen very important today. On the other side, the concern of Russia and USA on the region is increasing. The geopolitic and the strategical side of this interest can be influential. As a brief summary, taking the historic, economic, politic side of Azeri oil into consideration, it can be said that the geopolitic and the politic side is gradually emphasizing.