Kentsel dönüşüme eleştirel bir yaklaşım: fikirtepe örneğinde söylem analizi
A critical approach to urban transformation: discourse analysis of the fikirtepe case
  1. Tez No: 985298
  2. Yazar: GÖKSEL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Kentsel dönüşüm süreçlerinin sosyal, ekonomik ve fiziksel yapıları yeniden şekillendirme potansiyeli, bu süreçlerde yer alan aktörlerin söylemleriyle yakından ilişkilidir. Bu çalışma, bu etkileşimi derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Kentsel dönüşüm projeleri yalnızca fiziksel yeniden yapılanma süreci değil, aynı zamanda toplumsal algı ve dönüşümün yönlendirilmesinde önemli bir söylem pratiğidir. Çalışmanın özgünlüğü kentsel dönüşümün yalnızca fiziksel boyutlarıyla değil, aynı zamanda toplumsal etkileriyle de ele alınarak aktörlerin söylemlerinin bu süreçleri nasıl biçimlendirdiğini ortaya koymasıdır. Bu araştırma, Fikirtepe gibi güncel bir kentsel dönüşüm alanını ele alarak, buradaki karar vericilerin ve etkilenen toplulukların söylemlerini, söylem analiziyle analiz etmiş ve elde ettiği bulguları diyagramlarla somutlaştırmıştır. Çalışma, mevcut literatürdeki kentsel dönüşüm ve söylem ilişkisi üzerine yapılan çalışmalara ışık tutarak, literatürde bu alandaki boşlukları doldurmayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, kentsel dönüşümdeki söylem ilişkilerinin çok boyutlu etkilerini ve aktörlerin bu süreçlerdeki rolünü ortaya koymuştur. Karar vericilerin söylemlerinde fiziksel dönüşüm, ekonomik kazançlar ve idari yapı ön plana çıkarken sosyal boyutun daha sınırlı kaldığı görülmüştür. Etkilenen toplulukların söylemleri ise dönüşüm sürecinin belirsizlikleri, iletişim eksiklikleri ve ekonomik beklentiler etrafında şekillenmiştir. Gelecek araştırmalar farklı şehirlerdeki ve farklı ölçeklerdeki kentsel dönüşüm projeleri üzerinde benzer söylem analizleri yaparak bu süreçlerin farklı sosyal, kültürel ve ekonomik bağlamlardaki etkilerini daha geniş bir çerçevede ele alabilir. Bu araştırma kentsel dönüşüm ve söylem ilişkisinin kavramsallaştırılmasıyla bu süreçlerin yalnızca fiziksel değil aynı zamanda toplumsal boyutlarının da nasıl belirlendiğine dair yeni bir bakış açısı getirmektedir. Çalışma, bu alanda yapılacak araştırmalar için teorik bir temel oluşturarak kentsel dönüşüm uygulamalarının daha kapsamlı ve toplumsal ihtiyaçlara duyarlı bir şekilde ele alınmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The potential of urban transformation processes to reshape the social, economic, and physical structures of cities is closely linked to the discourses of the actors involved in these processes. This study aims to examine this interaction in depth. Urban transformation projects are not merely physical reconstruction processes, but also significant discursive practices that guide societal perception and transformation. The originality of this research lies in its comprehensive approach, addressing not only the physical aspects of urban transformation but also its social impacts, and revealing how the discourses of different actors shape these processes. This research focuses on a contemporary urban transformation area, Fikirtepe, and analyzes the discourses of both decision-makers and affected communities through discourse analysis. The findings are visualized using diagrams to provide a concrete representation of the discursive dynamics. By shedding light on the relationship between urban transformation and discourse, the study aims to fill existing gaps in the literature. The results demonstrate the multi-dimensional effects of discourse relations in urban transformation and highlight the roles played by various actors. While the discourses of decision-makers emphasize physical transformation, economic gains, and administrative control, the social dimension remains relatively limited. In contrast, the discourses of affected communities revolve around uncertainty, lack of communication, and economic expectations. Future research could apply similar discourse analysis methods to urban transformation projects in different cities and at varying scales, thereby addressing the effects of these processes within diverse social, cultural, and economic contexts. By conceptualizing the relationship between urban transformation and discourse, this study offers a new perspective on how these processes are shaped not only physically but also socially. It aims to provide a theoretical foundation for future research in the field and to contribute to more comprehensive and socially responsive urban transformation practices