Kronik strese maruz bırakılmış diyabetli sıçanların hipokampusunda makorin halka çinko parmak 1- kısa izoformunun moleküler düzeyde analizi ve bilişsel performansla ilişkisi
The molecular analysis of makorin ring zinc finger 1- short isoform in the hippocampus of the diabetic rats exposed to chronic stress and its association with cognitive performance
- Tez No: 985323
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİREL, PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, diyabetin ve kronik stresin bilişsel işlevler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Otuz iki adet erkek Wistar albino sıçan eşit sayıda sıçan içeren Kontrol, Kronik Stres, Diyabetli ve Diyabetli Kronik Stres olarak dört gruba ayrıldı. Diyabetli ve Diyabetli Kronik Stres gruplarında tek doz STZ ile tip 1 diyabet oluşturuldu ve Kronik Stres ve Diyabetli Kronik Stres grubu on üç hafta boyunca kronik öngörülemeyen hafif stres (KÖHS) modeline maruz bırakıldı. Sonuçlar, diyabet ve kronik stresin tek başına ya da birlikte bilişsel işlev ve davranışı olumsuz etkilediği ve iki faktörün birlikteliğinin en belirgin etkiyi oluşturduğunu göstermiştir. Diyabetli Kronik Stres grubunda vücut ağırlığı ve dehidroepiandresteron düzeyi en düşük, kan glikozu ve kortikosteron düzeyi en yüksek bulundu (Vücut ağırlığı, dehidroepiandresteron, kan glikozu, kortikosteron, tümü p=0.001). Davranış testlerinde Diyabetli Kronik Stres grubu belirgin anksiyete benzeri davranış ve uzamsal bellek kaybı sergiledi (Açık alan testi Alınan yol: Kontrol- Diyabetli Kronik Stres, p=0.001, Merkez süresi, p=0.001; Yükseltilmiş artı labirenti testi Açık kol süresi, p=0.001; Morris su labirenti/2 platforma kaçış, Morris su labirenti /1- Morris su labirenti /2 arası platforma kaçış süresi ve tümü, p= 0.001, Kontrol grubuna göre). Moleküler analizler sinaptik plastisiteyi düzenleyen gen ve proteinlerin düzeyinin Diyabetli Kronik Stres grubunda güçlü biçimde azaldığını ortaya koymuştur (Kontrol- Diyabetli Kronik Stres gen-protein: MKRN1-kısa; CaMKII, PSD-95; PKM zeta, p=0.001, Kontrol grubuna göre). Bulgular, diyabet ve kronik stresin sinerjistik etkisinin hipokampal sinaptik protein sentezini ve aktiviteye bağlı yerel translasyonu güçlü şekilde bozarak bilişsel işlevleri zayıflattığını ve MKRN1-kısa ekseninde patolojik mekanizmaya yeni bir katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of diabetes and chronic stress on cognitive functions. Thirty-two male Wistar albino rats were divided into four groups: Control, Chronic Stress, Diabetic, and Diabetic Chronic Stress, each containing an equal number of rats. Type 1 diabetes was induced in the Diabetic and Diabetic Chronic Stress groups with a single dose of STZ, and the Chronic Stress and Diabetic Chronic Stress groups were exposed to a chronic unpredictable mild stress (CUMS) model for thirteen weeks. The results showed that diabetes and chronic stress, either alone or together, negatively affected cognitive function and behaviour, and that the combination of the two factors had the most pronounced effect. The Chronic Stress with Diabetes group had the lowest body weight and dehydroepiandrosterone levels and the highest blood glucose and corticosterone levels (body weight, dehydroepiandrosterone, blood glucose, corticosterone, all p=0.001). In behavioural tests, the Chronic Stress with Diabetes group exhibited marked anxiety-like behaviour and spatial memory loss (Open field test Distance travelled: Control vs Chronic Stress with Diabetes, p=0.001; Centre time, p=0.001; Elevated plus maze test Open arm time, p=0.001; Morris water maze/2 platform escape, Morris water maze/1-Morris water maze/2 platform escape time and all, p=0.001, compared to the Control group). Molecular analyses revealed a marked decrease in the levels of genes and proteins regulating synaptic plasticity in the Diabetic Chronic Stress group (Control-Diabetic Chronic Stress gene-protein: MKRN1-short; CaMKII, PSD-95; PKM zeta, p=0.001, compared to the control group). The findings demonstrate that the synergistic effect of diabetes and chronic stress significantly impairs hippocampal synaptic protein synthesis and activity-dependent local translation, thereby weakening cognitive functions and offering a new contribution to the pathological mechanism in the MKRN1-short axis.