IUI (intrauterin inseminasyon) olgularında serum lipid düzeylerinin gebelik oranlarına etkisi
The effect of serum lipid panel level on pregnancy rates in intrauterine insemination cases
- Tez No: 985328
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Açıklanamayan infertilite, bir infertilite uzmanından yardım isteyen kadınların yaklaşık %15-30'unu oluşturmaktadır. Bu prospektif klinik laboratuvar çalışmasının temel amacı, açıklanamayan infertilitede gonadotropin ile ovülasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon uygulanan olgularda serum lipid profilinin tedavi başarısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Materyal -metod : Gonadotropin ile ovülasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon uygulanan toplam 33 ardışık açıklanamayan infertilite olgusu değerlendirildi. Serum lipid profilleri (kolesterol, trigliserid, LDL ve HDL) başlangıçta ve HCG gününde ölçüldü. Gebe kalanların verileri, gebe kalmayanların verileriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 33 hastanın yaş ortalaması 29,00 (± 4,02) yıldı. 33 hastanın sadece 6'sı (%18,18) gonadotropinle ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon tedavisi ile gebe kaldı. Gebe kalan ve kalmayan olguların bazal açlık lipid profili verileri karşılaştırıldığında, gebe kalan olgularda total kolesterol ve LDL-kolesterol düzeyleri gebe kalmayan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Gonadotropinle ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon tedavisi ile başarılı gebelik sonucunu tahmin etmede duyarlılık ve bazal kolesterol sınır düzeyinin 156,5 mg/dL'nin üzerinde olması, adetin üçüncü gününde bazal LDL sınır düzeyinin 104,5 mg/dL'nin üzerinde olması durumunda sırasıyla sensitivite %83,3, özgüllük %74,1 ve senisitivite %83,3, özgüllük %66,7 olarak verilebilir. Sonuç: Basit bir kan testi olan LDL kolesterol, gonadotropinlerle ovülasyon indüksiyonu uygulanan açıklanamayan infertilite vakalarında başarıyı öngörmek için bir belirteç olarak kullanılabilir ve aşılama tedaivinde başarılı gebeliğin öngörücüsü olarak kullanılabilir. Bu araştırma, klinisyenlerin gelecekte başarıyı artırmak için uygun dozda lipid takviyesi seçeneklerini kullanmalarına olanak tanıyabilir.
Özet (Çeviri)
Background : Unexplained infertility accounts for approximately 15-30% of women seeking help from an infertility specialist seeking help. The main purpose of this prospective clinical laboratory study was to investigate the effect of serum lipid profile on treatment success in cases of ovulation induction with gonadotropin and intrauterine insemination in unexplained infertility. Material methods: A total of 33 consecutive cases of unexplained infertility who underwent ovulation induction with gonadotropin and intrauterine insemination were evaluated. Serum lipid profiles (cholesterol, triglyceride, LDL, and HDL) were measured at baseline and on the day of HCG. Data from those who conceived were compared with those who did not. Result : The mean age of the 33 patients included in the study was 29.00 (± 4.02) years. Only 6 of the 33 patients (18.18%) conceived with gonadotropin ovulation induction and insemination therapy. When the baseline fasting lipid profile data were compared between the cases that became pregnant and those that did not become pregnant, total cholesterol and LDL-cholesterol levels were found to be statistically significantly higher in the cases that became pregnant than in the cases that did not become pregnant. The sensitivity for predicting successful pregnancy outcome with ovulation induction insemination with gonadotropin and basal cholesterol level above 156.5 mg/dL, basal LDL level above 104.5 mg/dL on the third day of menstruation can be given as 83.3% and specificity as 74.1% and, 83.3% and specificity as 66.7%, respectively. Conclusion : A simple blood test, LDL cholesterol, can be used as a marker to predict success in unexplained infertility cases undergoing ovulation induction with gonadotropins and insemination may be used as predictors of successful pregnancy. This may allow clinicians to use appropriately dosed lipid supplementation options in the future to increase success.