Gelişmekte olan ülkeler için işsizlik histerisinin ekonometrik analizi
An econometric analysis of unemployment hysteresis in developing countries
- Tez No: 985347
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Makroekonomik değişkenlerden biri olan işsizlik oranı, ülkelerin ekonomik durumlarını analiz etmede kullanılan önemli göstergelerden biridir. Histerisi kavramı, ekonomik şokların işsizlik üzerindeki kalıcı etkilerini ifade ederken, bu etkilerin incelenmesi ise işsizlik histerisi hipotezi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan Arjantin, Bulgaristan, Kolombiya, Çekya, Macaristan, Meksika, Peru, Polonya, Rusya ve Türkiye için 2006:Q1-2023:Q4 dönemine ait genel işsizlik, genç işsizlik, erkek ve kadın işsizlik serileri analiz edilmiştir. Ayrıca, bu işsizlik serilerinin yanı sıra Rusya hariç diğer ülkelerin eğitim düzeyine göre işsizlik serileri de değerlendirmeye alınmıştır. Ancak, Rusya'nın eğitim düzeyine göre işsizlik verilerine tutarlı bir şekilde ulaşılamadığı için bu ülkenin eğitim düzeyine göre işsizlik serisi analiz kapsamı dışında bırakılmıştır. Çalışmanın temel amacı, incelenen işsizlik serilerinde işsizlik histerisinin geçerli olup olmadığını tespit etmektir. Bu doğrultuda, serilerin durağanlıkları çeşitli birim kök testleriyle incelenmiştir. Kullanılan yöntemler arasında Dickey-Fuller, Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF), Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS), Phillips-Perron (PP) ve Ng-Perron geleneksel birim kök testleri ile yapısal kırılmalı birim kök testleri ve panel birim kök testleri yer almaktadır. Çalışmada birden fazla birim kök testi kullanılmasının amacı, işsizlik histerisinin geçerliliği konusunda daha doğru bir değerlendirme yapılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda, farklı birim kök testi sonuçları arasındaki olası tutarsızlıkların belirlenmesi ve bu sonuçların birbirleriyle çelişip çelişmediğinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, incelenen işsizlik serisinin birim köklü (I(1) veya üzeri) olması durumunda işsizlik histerisinin geçerli olduğu, birim köksüz (I(0)) olması durumunda ise doğal oran hipotezinin geçerli olduğu kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment rate, as one of the macroeconomic variables, is one of the significant indicators used to analyze the economic conditions of countries. The concept of hysteresis refers to the permanent effects of economic shocks on unemployment, while the examination of these effects is conducted through the unemployment hysteresis hypothesis. In this study, unemployment series such as general unemployment, youth unemployment, male unemployment, and female unemployment for the period 2006:Q1-2023:Q4 are analyzed for developing countries including Argentina, Bulgaria, Colombia, the Czech Republic, Hungary, Mexico, Peru, Poland, Russia and Turkey. Additionally, unemployment series by education level of other countries, excluding Russia, are also evaluated. Due to the lack of consistent data on unemployment by education level for Russia, this variable is excluded from the analysis. The primary objective of this study is to determine whether unemployment hysteresis is valid in the analyzed unemployment series. For this purpose, the stationarity of the series is examined through various unit root tests. The methods employed include traditional unit root tests such as Dickey-Fuller, Augmented Dickey-Fuller (ADF), Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS), Phillips-Perron (PP), and Ng-Perron, as well as structural break unit root tests and panel unit root tests. The use of multiple unit root tests aims to provide a more accurate assessment of the validity of unemployment hysteresis. At the same time, the study seeks to identify potential inconsistencies between the results of different unit root tests and analyze whether these results contradict each other. In this context, if the unemployment series is found to have a unit root (I(1) or higher), it is accepted that unemployment hysteresis is valid. Conversely, if the series is found to be stationary (I(0)), the natural rate hypothesis is deemed valid.